Ak vás to upokojí, problémy s premnoženým hmyzom, húsenicami, či hmyzom nemáme len my. Banskobystričania napríklad bojovali s inváziou kobyliek už v 16. storočí . Na ich rozohnanie používali zvony a strieľali z dela.
BANSKÁ BYSTRICA. Záhradkárov a pestovateľov viniča určite nepotešila tohtoročná teplá zima bez snehu a rýchly nástup jari. Podpísalo sa to aj na hojnom výskyte niektorých škodcov. Vo viacerých regiónoch Slovenska ničia vinič a ovocné stromy húsenice, pri Košiciach sa zas objavili kríky, obalené v lepkavej pavučine. Ide o premnoženie lariev motýľa – takzvaného priadkovca čremchového, ktorý sa vylučovaním tejto pavučiny bráni pred predátormi.
Odborníci predpokladajú, že tento rok môže byť kvôli slabej zime a globálnemu otepľovaniu extrémny aj z pohľadu premnoženia obťažujúceho hmyzu – napríklad ovadov, či komárov. Samozrejme, že na internete sa už objavili aj konšpiračné teórie, podľa ktorých nie je za premnožením húseníc teplá zima, či globálne otepľovanie, ale ruský prezident Putin. Hoci vedci sa nad týmito teóriami zrejme pousmejú, premnoženie niektorých druhov hmyzu, či motýľov pripúšťajú. Viaceré štúdie potvrdzujú, globálne otepľovanie výrazne zvýšilo počet generácií motýľov v Európe.
Takto sa húsenice pred niekoľkými rokmi rozmnožili pri Mýtnej
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Pohľad na mušicu nie je príjemný, ale báť sa jej nemusíme
Tomáš Kizek zo Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici hovorí, že už začiatkom jari bolo v našom regióne citeľné premnoženie neveľmi vzhľadnej mušice marcovej. Táto mucha čiernej farby s jemnými chĺpkami v mnohých z nás vyvoláva odpor, ale podľa Tomáša Kizeka sa jej báť nemusíme. Neškodí poľnohospodárskym plodinám a na rozdiel od bzučiviek neprenáša ani baktérie.
Jozef Sekan z okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Banskej Bystrici hovorí, že v porovnaní s vinohradníckymi regiónmi zatiaľ nemáme také výrazné problémy s premnoženými húsenicami. V niektorých častiach regiónu však už poškodili ovocné stromčeky. „Je to tým, že počas zimy nevymrzli a problémy majú teraz záhradkári, ktorí zanedbali zimný, či skorý jarný postrek,“ dodal. Aj na viacerých miestach Slovenska je premnoženie húseníc také výrazné, že záhradníci hovoria o holožeroch.
Pozvite slimáka na pivo
Viac problémov však robia záhradkárom na strednom Slovensku premnožené slimáky, na ktoré sa snažia záhradkári vymyslieť čo najlepší recept, aby im úplne nezničili priesady. „Mnohí uprednostňujeme recepty bez chémie. Mne sa osvedčilo pivo. Stačí ho naliať do plastových pohárov a tie umiestniť do zeme tak, aby boli na úrovni pôdy,“ dodal s tým, že vôňa piva slimáky pritiahne a škody sú tak minimálne.
Menej hniezdiacich vtákov, viac hmyzu
Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že za premnožením niektorých druhov hmyzu, ktoré nás zrejme v lete čaká, nemusí byť iba teplá zima, ale paradoxne aj studená prvá polovica mája. „Vo vyšších polohách vládlo ešte pred dvoma týždňami relatívne chladné počasie, niekde dokonca napadol sneh. Má to negatívny dopad na hniezdiace vtáky. Ochladenie a vietor v tom čase zaskočili aj niektoré druhy sťahovavých vtákov, napríklad lastovičky, čo sa tiež môže negatívne podpísať na ich populácii. Hmyzožravé vtáky dokážu pritom denne zjesť tisíce múch, či komárov.
Obavy sú aj z letného premnoženia kobyliek sú podľa Sanigu predčasné, no pri súčasnej zmene klímy nie sú úplne vylúčené.
Prílet kobyliek považovali na Božie znamenie
Hoci sa nám zdá tento rok z mnohých pohľadov mimoriadny, ani našim predkom sa podobné situácie nevyhýbali. Riaditeľ Štátneho archívu v Banskej Bystrici Igor Graus hovorí, že napríklad prílety rojov kobyliek strašili už našich predkov a v archívoch je o tom viacero záznamov. Banskú Bystricu navštívili v 16. a 18. storočí opakovane a vždy sa to považovalo za predzvesť niečoho tajomného.
Najstarší záznam o ich prílete je z leta 1546, kedy zosadli na mestské polia a nedokázal ich rozohnať ani zvuk mestských zvonov, či streľba z diel. Narobili vtedy veľké škody hlavne na políčkach s obilím chudobných ľudí.
Prílet kobyliek považovali vtedajší mešťania za Božie znamenie, predzvesť požiarov, či vojnových ťažení.