TELGÁRT. Mnohých ľudí zaujíma, ako rodina Hríbiková prišla k takémuto senzačnému nápadu. „Nie je to naša myšlienka. Technika pestovania v mulči bola osvedčená hlavne v japonskom ekologickom bezorebnom systéme. Pozorný pozorovateľ si určite všimol rýchlosť rastu zemiaka zabudnutého v komposte či v kope hnoja,“ povedal Matúš Hríbik.
Podľa pestovateľa z Telgártu, hlavný dôvod, prečo táto technika v našich podmienkach nebola používaná, je jednoduchý. „Pamätníci určite potvrdia moje slová o hodnote sena a myslím, že našim predkom by ani nenapadlo mrhať takto cenným a vydretým senom. Doba sa však zmenila, a to, čo bolo niekedy vzácne, je dnes na záťaž. Buď zaplatíme za likvidáciu starého sena, trávy a lístia peniazmi alebo časom.“
Dva spôsoby pestovania
Pestovať zemiaky v sene je možné dvoma spôsobmi, prvý je s dvoma vrstvami sena: „Používame ho hlavne vtedy, keď sa chystáme pestovať zemiaky na veľmi zaburinenej pôde alebo na zelenej lúke. Na pozemok nanesieme vrstvu asi 10 cm sena tak, aby bola pôda celkom zakrytá a na ňu poukladáme zemiaky v takom spone (alebo o trochu väčšom), ako sme zvyknutí. Následne na zemiaky nanesieme druhú vrstvu asi 20 až 30 cm sena tak, aby všetky zemiaky boli zakryté a zároveň neostala nezakrytá pôda,“ radí Matúš Hríbik.
Druhý postup je s jednou vrstvou sena, ktorý sa používa vtedy, keď ideme hospodáriť v záhradke, ktorá je odburinená, príp. aj pohnojená. „Na pozemok poukladáme zemiaky v takom spone (alebo o trochu väčšom), ako sme zvyknutí a prikryjeme ich len jednou vrstvou sena, asi 20 - 30 cm tak, aby všetky zemiaky boli zakryté a zároveň neostala pôda nezakrytá."
Starostlivosť je nenáročná
Starostlivosť o zemiaky rastúce v sene je minimálna, keďže pri dobre zakrytej pôde burina rastie len sporadicky. Rovnako aj zber zemiakov je mnohonásobne rýchlejší ako sme zvyknutí. Keďže týmto spôsobom pestovateľ ušetrí mnoho času, môže obmedziť použitie pesticídov proti pásavke zemiakovej a vypestovať si zemiaky v bio kvalite.
„Pôvodne sme si mysleli, že zemiaky pestované v sene budú viacej atakované hlodavcami, nestalo sa tak. Vychádzajúc z toho, že tradične sa zemiaky nepolievali, ale pestovali sa vo vyšších nadmorských výškach, teda to nebolo ani veľmi nutné, odporúčame polievať zemiaky len v suchých obdobiach. Ak sa rozhodnete zemiaky poliať, snažte sa vodu dodať ku koreňom zemiakov, vyhnite sa postrekovaniu nadzemnej časti,“ dodal na záver Matúš Hríbik.