BANSKÁ BYSTRICA. Rozhodnutie banskobystrických mestských poslancov o zrušení málotriednej základnej školy v mestskej časti Šalková bolo pre obyvateľov kedysi samostatnej obce poslednou ranou, pre ktorú opätovne rozbehli snahy odčleniť sa od Banskej Bystrice.
Miestne referendum za osamostatnenie sa tu síce uskutočnilo ešte v roku 1996, no dodnes nebolo vykonané.
„Na Šalkovú mesto úplne zabúda. Naopak – akoby sem chceli umiestniť všetko zlé. Máme tu malú vodnú elektráreň priamo pri domoch, množstvo komárov a stojatú vodu,“ hovorí predseda petičného výboru za odčlenenie Šalkovej Ján Bacík.
Pripomenie tiež dva lomy so snahou postupne ich rozširovať, skládku odpadu, slabú infraštruktúru, zničené cesty. „Doplatili sme na výstavbu severného obchvatu mesta, no dodnes sa to nevyriešilo,“ hovorí predseda.
Vodná elektráreň za humnami.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Referendum nie je premlčateľné
Na neudržateľnú situáciu v Šalkovej poukázali na poslednom mestskom zastupiteľstve aj poslanci Marcel Pecník a Jaroslav Kuracina. Kuracina požiadal mesto o vypracovanie harmonogramu postupov, ktoré budú viesť k osamostatneniu Šalkovej.
Marcel Pecník podotkol, že po referende v roku 1996, kde sa obyvatelia vyjadrili za odčlenenie, vtedajšie mestské zastupiteľstvo síce referendum uznalo, no celý proces sa nedotiahol do konca.
„Vypracovali sme návrh zmluvy o odčlenení mestskej časti od mesta. Primátor má zmluvu k dispozícii, vyžiadal si čas na preštudovanie,“ doplnil poslanec.
Primátor Gogola potvrdil, že otázka možného odčlenenia Šalkovej je otvorená.
„Ústavný súd rozhodol, že referendum bolo vykonané v súlade s vtedy platnou legislatívou. Nie je premlčateľné, čo je vážny dôvod, aby sme sa touto záležitosťou zaoberali,“ uviedol.
Hoci ide o zložitý postup, týkajúci sa hlavne majetkoprávneho vysporiadania nevylúčil , že už v najbližších komunálnych voľbách by mohla Šalková hlasovať ako samostatná obec.
Šalkovú pričlenili v roku 1971
Právnička mesta Helena Koreňová vysvetlila dôvody, pre ktoré Šalková ešte stále nie je samostatnou obcou.
Šalkovčania sa v roku 2010 obrátili na Ústavný súd so sťažnosťou, v ktorej namietali, že im nebolo uznané základné právo. „Ústavný súd na návrh skupiny občanov vydal uznesenie, ktorým sťažnosť označil ako zjavne neopodstatnenú. Referendum bolo vykonané, ale následne sa zo strany mesta, či petičného výboru nevykonali kroky k vytvoreniu samostatnej obce v zmysle zákona,“ dodala.
Ústavný súd podľa nej konštatoval, že malá iniciatíva bola na strane petičného výboru.
Mesto by malo teraz vypracovať návrh dohody o majetkoprávnom vysporiadaní medzi mestom a Šalkovou, ktorá bola k Banskej Bystrici pričlenená v roku 1971.
Podľa poslanca Milana Smäda to môže byť náročný proces vzhľadom na investície, ktoré mesto do tejto obce vložilo. Upozornil však aj na skutočnosť, že mesto si musí viac všímať mestské časti, ktoré bolo kedysi samostatnými obcami. S podobnými problémami ako v Šalkovej sa stretávajú aj vo viacerých z nich a ich obyvatelia sa cítia znevýhodnení.
Konečné slovo od odčleneniu Šalkovej od Banskej Bystrice dá slovenská vláda.