BANSKÁ BYSTRICA. Hoci vyše 10 rokov pripravovaný nový územný plán Banskej Bystrice schválilo tamojšie mestské zastupiteľstvo minulý týždeň, v platnosti stále zostáva doterajší územný plán z roku 1976.
Primátor Peter Gogola sa totiž rozhodol nepodpísať minulotýždňové uznesenie o schválení nového územného plánu, respektíve všeobecne záväzné nariadenie, ktorým zastupiteľstvo vyhlásilo jeho záväznú časť.
Dôvodom primátorovho rozhodnutia sú zmeny, s ktorými mestskí poslanci nový územný plán na rozdiel od predloženého návrhu schválili.
Okrem iného z územného plánu vypustili malé vodné elektrárne v Iliaši a Vlkanovej či polyfunkčnú zónu medzi bytovkami na Námestí Ľudovíta Štúra. Podľa stanoviska, ktoré primátorovi poskytol stavebný odbor okresného úradu, však bolo menenie predloženého návrhu v rozpore s legislatívou. „Osobne ma to mrzí, ale na druhej strane nie je žiaduce podpisovať uznesenie, ktoré nie je v súlade so zákonom, pretože následný krok by bol určite protest prokurátora.
Územný plán prechádza procesom schvaľovania, kde je presne povedané, v ktorej etape sa môže verejnosť vyjadrovať a vznášať námietky, s ktorými sa musí zhotoviteľ vyrovnať, teda buď im vyjsť v ústrety, alebo nie,“ povedal Gogola s tým, že hoci poslanci chceli vyňať tie časti územného plánu, ktoré otvárajú priestor pre projekty, proti ktorým obyvatelia spísali petície, podľa názoru stavebného odboru okresného úradu a tiež ministerstva dopravy to nie je v súlade so zákonom.
Či primátor predloží územný plán na opätovné schválenie už na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva, ešte nie je rozhodnutý.
Ľudmila Priehodová hovorí o demagógii
Podľa poslankyne Ľudmily Priehodovej, ktorá pri schvaľovaní územného plánu presadila vyňatie polyfunkčnej zóny medzi bytovkami na Štúrovom námestí, je demagógiou názor, že zastupiteľstvo nemôže robiť v predloženom návrhu žiadne zmeny.
„Keby to tak bolo, potom by nám to nemuseli dávať do zastupiteľstva schvaľovať. My máme originálnu kompetenciu, sme tí, ktorí určujeme rozvoj mesta a schvaľujeme územný plán,“ uviedla Priehodová. Pripomenula, že občania aj poslanci dávali ku konceptu aj návrhu plánu pripomienky týkajúce sa vodných elektrární aj polyfunkčnej zóny, úradníci im však nevyhoveli. Navyše s malými vodnými elektrárňami nepočíta ani nadradená územnoplánovacia dokumentácia.
Priehodová pripustila, že vypustenie malej vodnej elektrárne Vlkanová i polyfunkčnej zóny na Štúrovom námestí môže byť v rozpore so zákonom z dôvodu, že na túto elektráreň a tiež na polyfunkčný dom Tulipán v polyfunkčnej zóne na Štúrovom námestí už boli vydané územné rozhodnutia.
„Ale územné rozhodnutie k elektrárni Vlkanová je vydané v rozpore s územným plánom a aktuálne je žalobou napadnuté na súde. A v prípade polyfunkčného domu Tulipán už na základe protestu prokurátora rozhodol okresný úrad a následne potvrdilo ministerstvo, že mesto predĺžilo platnosť územného rozhodnutia v rozpore so zákonom, bez zverejnenia. My (poslanci z klubu nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva, pozn. SITA) sme preto primátora prosili, aby schvaľovanie územného plánu odložil o mesiac, kým rozhodnutie ministerstva o zrušení územného rozhodnutia k Tulipánu nadobudne právoplatnosť. Ale nevyhovel nám,“ povedala Priehodová.
Nezávislý mestský poslanec Milan Smädo, ktorý pri schvaľovaní územného plánu presadil vyňatie malých vodných elektrární v Iliaši a Vlkanovej, na svojom postoji trvá. Vyhlásil, že ak v novom územnom pláne elektrárne zostanú, nepodporí ho. Ak by zastupiteľstvo schválilo územný plán bez zmien, nezávislí poslanci sú pripravení dať ho preskúmať prokurátorovi. „Sme presvedčení, že minimálne malá vodná elektráreň Iliaš a polyfunkčný dom Tulipán tam nemá čo robiť,“ dodala Priehodová.