Spájala kaštieľ Radvanských s kostolom na Hôrke tajná chodba?

V kaštieli Radvanských uchovávali aj kôl, na ktorý dal krutý generál Caraffa nastoknúť hlavu Juraja Radvanského.

Kaštieľ Mateja Korvína, nazývaný aj Soví hrad už dnes nestojí. Nachádzal sa neďaleko dnešného Tesca.Kaštieľ Mateja Korvína, nazývaný aj Soví hrad už dnes nestojí. Nachádzal sa neďaleko dnešného Tesca. (Zdroj: archív V.S.)

BANSKÁ BYSTRICA. Ak sa o Banskej Bystrici hovorí ako o perle Slovenska, tak Radvanské kaštiele sú klenotom Banskej Bystrice. Je o tom presvedčený aj historik Stredoslovenského múzea Vladimír Sklenka, ktorý pred časom dokončil historický výskum Radvanských kaštieľov a v súčasnosti finišuje s novým vydaním monografie o Radvani.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chce ju venovať známemu architektovi Igorovi Thurzovi, ktorý nás začiatkom tohto roka opustil a ktorého významní predkovia vlastnili v Radvani továreň na výrobu pušného prachu.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci z pôvodných piatich kaštieľov sa do dnešného dňa zachovali iba tri (z toho jeden – Bárczyovský je v súčasnosti už v kritickom stave), sú dokladom mimoriadneho významu Radvane už od stredoveku. Približne na mieste, ktorým dnes chodíme k Tescu, stál až do druhej svetovej vojny kaštieľ Mateja Korvína, nazývaný aj Sovím, alebo Malým hrádkom.

„K jeho deštrukcii prišlo po druhej svetovej vojne, no nepochybne patril k architektonickým klenotom,“ hovorí historik.

Podobne bola asanovaná aj kúria Francíkovcov na Hornej Radvani pri výstavbe nového sídliska.

kastiel-mateja-korvina--sovi-hrad--v-kra_r8337.jpg

Soví hrad

Kaštieľ medzi panelákmi

Vo všeobecnosti sa síce všetkých päť kaštieľov začleňuje do Radvane, podľa historika sa však ako Soví hrad, tak aj Tihányiovský kaštieľ nachádzajú v časti Kráľová. Má to tiež svoje historické pozadie. „Kráľová vznikla na území chotára Radvaň a pomenovanie dostala podľa toho, že toto územie si ponechal kráľ. Radvaň kráľ daroval predkom šľachtického rodu Radvanských. “

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako impozantný a pomerne rozľahlý Soví kaštieľ dnes už nemusel existovať ani Tihányiovský, v ktorom dnes sídli prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea. V zovretí panelákov pôsobí ako ostrov radvanskej histórie.

„Jeho zaujímavosťou je, že sa nachádza v malej rokline. Keď tu začali v 70. rokoch 20. storočia stavať sídlisko, mal byť zničený tiež. Všetko, čo sa nachádza nad nivelitou kaštieľa, sú navážky. Pôvodne totiž bolo v plánoch, že kaštieľ zrútia a roklinu vyplnia vzniknutou sutinou a pôdou. Vďaka niekoľkým nadšencom sa ho vtedy podarilo zachrániť, no odvtedy je viditeľné, že v porovnaní s okolitými panelákmi leží podstatne nižšie,“ dodal.

barczyovsky-kastiel_r4195.jpg

Bárczyovský kaštieľ do roku 1989...

FOTO - archív V.S.

barczyovsky_r4447.jpg

...a dnes

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Povesti šteklia fantáziu

Históriu Horného a Dolného kaštieľa, ako nazývali kaštieľ Radvanských a Bárczyovský kaštieľ, obklopuje niekoľko záhad. Či sa ich ešte podarí rozlúštiť, je otázne.

Zatiaľ čo Bárczyovský kaštieľ je v exekúcii a nádej na jeho záchranu je skoro nulová, kaštieľ Radvanských získala od mesta do dlhodobého nájmu Akadémia umení a pokúša sa získať prostriedky na jeho obnovu.

„Zachovalo sa nám niekoľko povestí. Podľa jednej vedie z kostola na Hôrke smerom ku kaštieľu Radvanských tajná chodba. Druhá povesť hovorí o tom, že sa v kaštieli ukrýval sedmohradský vojvoda Rákoczy,“ hovorí historik s tým, že do záhad by mohol vniesť svetlo iba archeologický výskum.

Nevylúčil však, že takáto možnosť existuje. V kaštieli sa nachádza tajné schodisko, ktoré slúžilo ako úkryt. Jedno z miest kaštieľa vyzerá, že zakrýva vchod do neznámeho priestoru.

radvanskovsky-kastiel-v-minulosti_r8422.jpg

Kaštieľ Radvanských kedysi

radvanskych_r661.jpg

.... a dnes, FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Thurzo sníval o skanzene

Nedávno zosnulý architekt Igor Thurzo, ktorému bude nové vydanie monografie o Radvani venované, mal veľký sen. Zaujímavým spôsobom architektonicky prepojiť posledné zachované časti starej Radvane – kostol na Hôrke, Bárczyovský a Radvanský kaštieľ a vytvoriť tu ojedinelú historickú zónu.

Keďže pochádzal zo starého prachárskeho cechového rodu, plánoval obnoviť aj prachárske stupy nad Bárczyovským kaštieľom a vytvoriť tu malý skanzen, ktorý by pripomínal slávnu tradíciu výroby pušného prachu. Už sa mu to však nepodarilo. Myšlienka svojho času stroskotala na nedostatku financií, podľa Vladimíra Sklenku ju však netreba ani dnes úplne zatratiť. „Ak sa raz nájde niekto, kto ju dokáže oživiť, pre Radvaň by to určite znamenalo veľmi veľa,“ myslí si. Podobne ako oba kaštiele, bol aj kostol na Hôrke obohnaný múrom, čo tvorilo akúsi obrannú symbiózu.

V blízkosti kostola na Hôrke sa našli pri stavbe veže aj vzácne keltské mince a o význame Radvane v stredoveku svedčí fakt, že už minimálne v 2. polovici 13. storočia tadiaľ viedla aj obchodná cesta od Zvolena smerom na Turiec.

Spájanie s čarodejníctvom

Historici dnes majú aj množstvo archívnych materiálov o tom, že rod Radvanských patril k veľkým zberateľom. V kaštieli si dokonca zriadili rodové múzeum s množstvom cenných, ale aj bizarných artefaktov. Opatrovali tu prikrývky z koní vojvodov, ich dobové portréty, či mince.

Ale tiež hlavu vlka, či spodnú čeľusť, uzamknutú na zámok. Podobné objavy nie sú v Európe úplne výnimočné, vždy však so sebou prinášali príchuť záhady. Podľa odborníkov mohlo ísť o lebky ľudí, ktorí boli odsúdení za prezradenie tajomstva, za rúhanie sa voči Bohu, prípadne ich spájali s čarodejníctvom.

„Rodu Radvanských sa navyše citeľne dotkli tragické udalosti Prešovských jatiek . Obávaný generál Caraffa dal vtedy s ostatnými šľachticmi popraviť aj Juraja Radvanského. V kaštieli opatrovali dokonca kôl, na ktorom mala byť napichnutá hlava Juraja Radvanského,“ dodáva historik s tým, že nešlo o nič morbídne. Rod si takto chcel pripomínať nespravodlivý rozsudok, na ktorý doplatil jeden z jeho popredných členov.

rytierska-sien-v-kastieli-radvanskych_r2467.jpg

Rytierska sieň v kaštieli Radvanských bola rodovým múzeom

FOTO - archív V.S.

kol-a-hlava-vlka_r533.jpg

Kôl ( na stoličke), ktorý uchovával rod ako memento krutej smrti Juraja Radvanského

FOTO - archív V.S.

Umieral hroznou smrťou

Prešovské jatky pripomínajú temnú etapu našej histórie. V roku 1682 sa v Prešove usadili kuruci – vojská vzbúrenca Imricha Tököliho, ktorý rozpútal protihabsburské povstanie.

K likvidácii sprisahania prizvali nekompromisného talianskeho generála Antonia Caraffu, ktorý prostredníctvom mimoriadneho súdu odsúdil 24 šľachticov a zemanov na smrť.

Bol medzi nimi aj účastník Vešelényho sprisahania uhorskej šľachty proti Habsburgovcom, Juraj Radvanský. Dôvodom obvinení bolo, že si písal s Tököliho manželkou Helenou Zrínskou, brániacou poslednú pevnosť povstalcov v Mukačeve. Juraj Radvanský zahynul krutou smrťou na mučidlách.

„Členovia rodu Radvanských boli mimoriadne sčítaní a hoci niekedy sa označujú za maďarský rod, nie je to pravda. Až do 18. storočia sa modlili z kníh, ktoré boli napísané v biblickej češtine. Ján Radvanský spolupracoval s Matejom Belom na napísaní prvej knihy o Zvolenskej župe,“ doplnil historik.

Po roku 1948 však cenné zbierky Radvanských znárodnili. Časť z nich sa zachovala v zbierkach Stredoslovenského múzea a Slovenského národného múzea v Bratislave.

Na hrade Červený Kameň je zas ako exponát posteľ Františka Vešelényho, ktorá bola pôvodne v zbierkach Radvanského kaštieľa. Rovnako tam mali aj posteľ, v ktorej spávala Muránska Venuša – Mária Széchyiová.

17.-postel-marie-szechyiovej_r8646.jpg

V zbierkach kaštieľa Radvanských bola kedysi aj posteľ Muránskej Venuše

FOTO - archív V.S.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 235
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 552
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 004
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 849
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 280
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 063
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 200
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 318
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 063
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 200
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 318
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu