BANSKÁ BYSTRICA. Do augustových osláv 70. výročia vypuknutia SNP by mal Pamätník SNP a priľahlý parkový areál, vrátane skanzenu ťažkej bojovej techniky, prejsť výraznými zmenami. Slovenská vláda pre tieto účely vyčlenila sumu 150 tisíc eur, 50 tisícami eur prispeje samotné múzeum. Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev informoval, že park by mal nadobudnúť úpravami úplne nový charakter.
Dokončujú Záhradu Chavivy Reikovej
Súčasťou revitalizácie bude aj otvorenie Záhrady Chavivy Reikovej, izraelskej národnej hrdinky. Jej život je spätý s Radvaňou, kam sa s rodičmi presťahovala ako päťročná. Krátko po tom, čo sa v decembri 1939 presťahovala s manželom do Palestíny, vstúpila do pomocného ženského zboru RAF pod krycím menom Ada Robinson.
Ako príslušníčka anglo-americkej vojenskej misie pri veliteľstve 1. čs. armády sa zapojila do protifašistického odboja a Slovenského národného povstania. Po potlačení SNP sa skrývala spolu s partizánmi v okolí Pohronského Bukovca, neskôr ju zajali a popravili v protitankovom zákope pri Kremničke. Záhrada bude slúžiť aj v budúcnosti obyvateľov mesta i návštevníkom múzea ako relaxačný a kultúrny priestor pre rôzne podujatia.
Záhrada Chavivy Reikovej má byť relaxačným a kultúrnym priestorom
Záhradu ešte oficiálne nesprístupnili a už ju niekto "vylepšil"
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Opravia mobiliár a doplnia zeleň
Stanislav Mičev dodáva, že v parku chcú upraviť a doplniť zeleň, ako aj vymeniť poškodený a starý mobiliár. Úprav sa dočká aj priestor pri bývalej fontáne, kde je dnes malý amfiteáter. Samotnú budovu múzea, ktorá je už roky jednou z dominánt mesta, tiež čaká obnova. „Celkove je budova v dobrom stave, no na niektorých miestach je už viditeľné zatečenie. Ošetria ju odborníci takzvanou hydrofobizáciou, “ dodal. Počíta sa aj s opravou schodov pri bočnej bašte, ktoré sú v zlom stave.
Na oslavách výročia prisľúbilo účasť deväť hláv štátov, čo by malo byť podľa riaditeľa výzvou, aby k tejto atmosfére prispelo aj mesto vyriešením dlho odkladaného problému s cestnou komunikáciou v areáli, ktorá je v správe mesta.
Sedenie na vlastné riziko
Podzemný skanzen nezavrhli
Súčasťou príprav bude aj ošetrenie exponátov v skanzene ťažkej bojovej techniky, ktoré nielen opakovane poškodzujú vandali, no znehodnocujú sa aj poveternostnými vplyvmi. Už roky múzeum zvažuje, že kvôli záchrane exponátov by bolo vhodné umiestniť ich v budúcnosti pod zem. Naďalej s tým počítajú ako s jedným z projektov v novom programovacom období EÚ na roky 2014 – 2020. „Ak máme tieto exponáty zachovať pre budúce generácie, je nevyhnutné, aby boli v budúcnosti v uzavretom priestore,“ dodal riaditeľ.
Tanky sa pýtajú pod zem
Víťazstvo má priniesť do Bystrice aj predmety z Hitlerovho bunkra
Stanislav Mičev absolvoval v uplynulých dňoch aj pracovnú cestu v Moskve, počas ktorej chcel dohodnúť podrobnosti okolo zapožičania vzácnych exponátov na ojedinelú výstavu Víťazstvo. Na tomto náročnom projekte spolupracuje múzeum s vojnovými múzeami Ruskej federácie, pričom objaviť by sa u nás mali aj veľmi cenné artefakty z Hitlerovho bunkra, či uniformy sovietskych veliteľov, ktorí sa podieľali na dobytí Berlína. Tieto exponáty majú neobyčajnú zberateľskú hodnotu, vyčíslenú na viac ako 30 miliónov eur. O to väčšie nároky budú na poistenie, či bezpečnosť exponátov.
Pamätník prepája starú a novú časť mesta
Umiestnenie Pamätníka SNP na rozhraní starého a nového mesta navrhli v roku 1957 víťazi urbanistickej súťaže Milan Kodoň a Emanuel Hruška. Návrh samotnej budovy pamätníka sa však rodil oveľa dlhšie. Na jej návrhu pracoval architekt Dušan Kuzma od roku 1959, kedy vyhral architektonickú súťaž. Výstavba komplexu sa uskutočnila v rokoch 1966 až 1967, pamätník bol dokončený v roku 1969.
Dodnes je súčasťou areálu aj časť mestského opevnenia a Mäsiarska bašta, ktorú sa podarilo zachovať v tom čase vďaka neodbytnosti vtedajších pamiatkárov, ako aj podpory Dušana Kuzmu.
Stavba predstavuje spojenie pamätníka a múzea v jednej monumentálnej podobe, ktorá už roky predstavuje jednu z dominánt mesta.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK