BANSKÁ BYSTRICA. Podporiť transplantačný program na Slovensku a zvyšovať povedomie verejnosti o darcovstve orgánov je cieľom výstavy fotografií Krása okamihu, ktorú koncom minulého týždňa otvorili v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici. Výstava je nevšedná tým, že autormi vystavovaných diel sú pacienti po orgánovej transplantácii. Fotografiami zachytili svoje pocity a vnímanie sveta pred transplantáciou a po jej podstúpení.
Výstavu pripravilo občianske združenie Dar Života v spolupráci s občianskymi združeniami Transplantovaná pečeň, Šanca pre pečeň, Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou a Spoločnosť dialyzovaných a transplantovaných. Ide o putovnú výstavu, ktorá má byť postupne sprístupnená v 11 mestách. V Rooseveltovej nemocnici potrvá do 18. júla.
Čakanie na transplantácie
Ako uviedla prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti a zároveň vedúca Transplantačného centra Rooseveltovej nemocnice Eva Lacková, počet transplantácií orgánov v posledných rokoch klesá, pričom jedným z hlavných dôvodov je nedostatok orgánov. Na čakacích listinách je na Slovensku v súčasnosti takmer 500 pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu obličky, srdca či pečene. „Pomôcť by mohlo aj zlepšenie odberovej aktivity a prístup zdravotníckych zariadení pri identifikácii potenciálnych darcov,“ dodala Lacková.
Riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Vladimír Baláž pripomenul, že výstavu Krása okamihu otvorili zhodou okolností práve v čase, keď v transplantačnom centre nemocnice prekročili jubilejnú stovku transplantácií pečene. Hoci centrum funguje vyše 20 rokov, program transplantácií pečene rozbehlo v roku 2008. „Číslo sto považujeme za obrovský úspech celého programu. Táto výstava je pre mňa inšpiráciou. Je výpoveďou o tom, že ľudia ktorí prekonali veľmi, ale skutočne veľmi vážnu operáciu, chcú ďalej žiť normálnym životom a skrýva sa v nich veľa sily,“ povedal Baláž.