Na programe pondelkového zasadnutia majú aj záverečný účet mesta za vlaňajšok, refinancovanie úverov či protest prokurátora proti poplatkom za deti v škôlkach a centre voľného času.
BANSKÁ BYSTRICA . Banskobystrickí mestskí poslanci budú na pondelkovom zasadnutí na druhý raz schvaľovať nový územný plán mesta. Vyše 10 rokov spracovávaný dokument pôvodne schválili už na májovom zasadnutí, primátor však ich uznesenie vetoval.
Poslanci totiž územný plán schválili s viacerými zmenami, keď z neho napríklad vypustili priestor pre malé vodné elektrárne v Iliaši a Vlkanovej či polyfunkčnú zónu medzi bytovkami na Námestí Ľudovíta Štúra. Podľa primátora Petra Gogolu však už v tejto fáze, teda pri schvaľovaní všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť územného plánu, zastupiteľstvo už nemôže v návrhu robiť zmeny, ale iba ho schváliť alebo neschváliť. „Územný plán prechádza procesom schvaľovania, kde je presne povedané, v ktorej etape sa môže verejnosť vyjadrovať a vznášať námietky, s ktorými sa musí zhotoviteľ vyrovnať, teda buď im vyjsť v ústrety, alebo nie,“ zdôvodnil Gogola svoje veto s tým, že hoci poslanci chceli vyňať tie časti územného plánu, ktoré otvárajú priestor pre projekty, proti ktorým obyvatelia spísali petície, podľa stanovísk stavebného odboru okresného úradu a tiež ministerstva dopravy to nie je v súlade so zákonom.
Kam vykročí kultúra?
Na programe pondelkového zasadnutia má banskobystrické mestské zastupiteľstvo aj návrh strategickej vízie smerovania kultúry v meste, výsledky hospodárenia a záverečný účet mesta za vlaňajšok, piatu zmenu tohtoročného rozpočtu, refinancovanie úverov, päť všeobecne záväzných nariadení či zmeny územného plánu centrálnej mestskej zóny.
Poslanci sa majú zaoberať aj protestom prokurátora proti novele všeobecne záväzného nariadenia o výške príspevkov pre školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica. Prokurátor ním napadol ako protizákonné ustanovenia, na základe ktorých rodičia detí s trvalým pobytom mimo Banskej Bystrice platia za ich pobyt v mestských materských školách i záujmovú činnosť v centre voľného času vyšší príspevok, než platia rodičia detí s trvalým pobytom v Banskej Bystrici.
Ako pripomína oddelenie školstva mestského úradu, takto diferencované poplatky majú aj iné mestá, ako napríklad Zvolen, Žiar nad Hronom, Pezinok, Košice, Prešov či Bratislava-Staré mesto. „Pokiaľ by diferencovanie poplatkov v materských školách bolo vyhlásené za protiústavné, vytvoril by sa precedens, ktorý by mal vplyv na všeobecne záväzné nariadenia plošne v rámci celej Slovenskej republiky,“ uvádza k protestu odbor školstva.