BANSKÁ BYSTRICA. Na území Banskobystrického samosprávneho kraja je do zoznamu vôd určených na kúpanie pre tohtoročnú sezónu zaradených deväť najvýznamnejších vodných plôch. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici je v nich kvalita vody výborná.
Ide o vodné plochy Ružiná pri obciach Divín a Ružiná, ďalej pláž Ormet a Drieňok pri Teplom vrchu, takisto Počúvadlianske jazero v Banskej Štiavnici, Veľké Kolpašské jazero v Banskom Studenci a Vindšachtské jazero v Štiavnických Baniach. Kvalitnú vodu má aj Dolno Hodrušské jazero pri obci Hodruša-Hámre a Veľké Richňavské jazero v Štiavnických Baniach. Posledné dve jazerá však budú počas sezóny z dôvodu rekonštrukčných prác zatvorené.
"Neznamená to, že ďalšie prírodné lokality nemajú vyhovujúcu kvalitu vody a naopak, že spomínané vodné plochy budú mať vyhovujúcu kvalitu vody počas celej sezóny," hovorí vedúca odboru hygieny RÚVZ v Banskej Bystrici Kvetoslava Koppová. Ako dodáva, v spádovom území RÚVZ, v okresoch Banská Bystrica a Brezno, nie sú vody určené na kúpanie, ani iné prírodné kúpaliská.
Čo všetko riskujeme
Koppová varuje pred kúpaním v nekontrolovaných vodných plochách. "Z vody do organizmu ľudí prenikajú mikroorganizmy rôznymi cestami, napríklad prehltnutím, vdýchnutím aerosólu, cez očné spojovky a iné sliznice, cez poškodenú, ale i zdravú kožu. Z vody, do ktorej sa dostali výlučky hlodavcov, sa ľudia pri kúpaní môžu infikovať leptospirami, ktoré spôsobujú ochorenia podobné chrípke, ale aj zápal mozgu, mozgových blán, pečene a obličiek. V prírodných kúpaliskách sa môžu premnožiť aj toxické a alergizujúce cyanobaktérie," zdôrazňuje Koppová.
Zdravotníci tiež pripomínajú, že podľa štatistík sa väčšina ľudí utopí pri kúpaní v jazerách a vodných plochách. Pri smrteľných úrazoch zohráva najdôležitejšiu úlohu alkohol.