BANSKÁ BYSTRICA. Na sprístupnenie Hodinovej veže v historickom centre Banskej Bystrice, ktorú mesto z bezpečnostných dôvodov uzavrelo pre verejnosť vlani v lete, si budú musieť domáci i turisti ešte počkať. Hoci mesto pôvodne avizovalo otvorenie veže do začiatku letných prázdnin, dokedy sa mala zrekonštruovať ochodza, po vyčlenení dodatočných prostriedkov z mestského rozpočtu rekonštrukcia pokračuje ďalšími prácami. Konkrétne ide o opravu omietky, maľby či vybrúsenie a navoskovanie schodiska.
Ako uviedla hovorkyňa banskobystrického primátora Martina Kanisová, veža by mala byť sprístupnená ešte počas tejto letnej sezóny, keď rekonštrukčné práce majú byť ukončené do 31. júla. Pripomenula, že stavba lešenia tvorí nemalú časť nákladov na rekonštrukciu, takže je efektívne využiť ho nielen na opravu ochodze, ktorá bola nevyhnutná na sprístupnenie veže.
„Z dôvodu obnovy fasády barokovej nadstavby a jej vzácnych architektonických prvkov, ako sú hlavice a päty barokových stĺpov, štukovej výzdoby pod helmicou a iných detailov fasády, došlo k nadstavbe lešenia až po strešnú časť mestskej veže. Nadstavba lešenia však pozastavila montážne práce ochodze. Ukončenie ochodze závisí od stavebnej pripravenosti fasády. Nie je možné ochodzu osadiť bez toho, aby nebola ukončená fasáda v časti ochodze a barokovej nadstavby. Zároveň sú už vyrobené aj ozdobné prvky a zábradlie ochodze pripravené k montáži,“ uviedla Kanisová.
Vežu uzavreli kvôli statike
Opravu ochodze Hodinovej veže si mesto objednalo za 35 897 eur u firmy OKB plus. Opravu fasády robí reštaurátor Rudolf Boroš, ktorému má mesto podľa zverejnenej objednávky za to zaplatiť 35 915 eur. Štát na rekonštrukciu Hodinovej veže prispel grantom 20-tisíc eur z programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom.
Nutnosť uzavrieť Hodinovú vežu dokým sa nezrekonštruuje jej ochodza vyplynula zo záverov statického posudku, ktorý dalo mesto vypracovať vlani pri preberaní veže do svojej správy od dovtedajšieho nájomcu. V statickom posudku je okrem iného uvedené, že pôvodná aj nová konštrukcia ochodze bola značne skorodovaná a pôvodné prvky boli koróziou už aj oslabené. Kotvenie šikmej vzpery do muriva bolo uvoľnené a zatekanie a vlhnutie omietky pod ochodzou spôsobovalo jej opadávanie. Poruchy a kazy mala aj oceľová konštrukcia zábradlia.
Hodinovú vežu, ktorá je jednou z dominánt centra Banskej Bystrice, začali stavať v roku 1552 a od 18. storočia je prestavaná do dnešnej podoby. Pre vychýlenie od zvislej osi dostala prívlastok šikmá a stala sa jednou z obľúbených turistických atrakcií mesta. Z ochodze, na ktorú sa dá vystúpiť po 101 schodoch, je dobrý výhľad na centrum mesta.