BANSKÁ BYSTRICA. Peľové spektrum sa na väčšine územia Slovenska sa naďalej vyznačuje domináciou peľu tráv z čeľade lipnicovitých a slabo alergizujúcej pŕhľavy v ovzduší. „Ich denné koncentrácie však boli aj vplyvom počasia nižšie oproti predchádzajúcemu týždňu, ale veľmi výrazný nárast sme zaznamenali v denných koncentráciách spór plesní. Navyše monitorovacie stanice v Nitre a Košiciach zachytili už prvý tohoročný peľ paliny a ambrózie. Palina a ambrózia budú spolu s trávami z čeľade lipnicovitých najvýznamnejšími peľovými alergénmi pre najbližšie týždne. Naopak- vlhko je živnou pôdou pre zvýšenie výskytu spór (plesní), ktorých nárast bol na niektorých miestach Slovenska veľmi vysoký“, uviedla RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Bystrica na čele
Dodala, že veľmi aktuálne a pre alergikov nepríjemné, je pokračujúce druhé kvitnutie tráv, ktoré sa najvýraznejšie prejavuje na strednom a východnom Slovensku. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých boli opakovane namerané v Banskej a v Košiciach.
Na ostatnom území dosahovali trávy skôr stredné hladiny denných koncentrácií. Najvyššie denné koncentrácie slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých bylín zaznamenala monitorovacia stanica v Bratislave (269 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu a monitorovacia stanica v Banskej Bystrici (88 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval v nízkych koncentráciách ešte peľ pajaseňa, lipy, skorocelu, štiavu, mrlíka, mrkvovitých a astrovitých rastlín. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária, pričom Alternária v tomto období dosahuje svoje denné maximá na celom území SR.
Ochladenie a dážď pomôžu dočasne
Aj keď denné dažďové prehánky, či trvalejší dážď „premývajú“ vzduch od peľu, predsa len prebiehajúce druhé kvitnutie tráv najvýraznejšie ovplyvní peľovú situáciu na strednom a východnom Slovensku. Peľ paliny a ambrózie postupne pribudne aj na ostatnom území Slovenska a spolu s peľom tráv.
Ochladenie, lokálne búrky a zrážková činnosť prispievajú aspoň k dočasnému poklesu koncentrácií peľu v ovzduší. Zvýšená vlhkosť vzduchu bude opäť dôvodom pomerne veľkého zvýšenia výskytu spór plesní v ovzduší nad Slovenskom.