Publikácia "Lexikón obcí a ich pamiatok Banská Bystrica a okolie" príťažlivým spôsobom podáva historický a faktografický prehľad o meste pod Urpínom vrátane jeho mestských častí .
BANSKÁ BYSTRICA. Občianske združenie Centrum pre rozvoj cestovného ruchu vydalo v týchto dňoch zaujímavú publikáciu, ktorá v čase letnej sezóny poslúži najmä turistom a návštevníkom Banskej Bystrice a okolia. Nemenej zaujímavé informácie sa však dozvedia aj miestni obyvatelia.
Publikácia "Lexikón obcí a ich pamiatok Banská Bystrica a okolie" príťažlivým spôsobom podáva historický a faktografický prehľad o meste pod Urpínom vrátane jeho mestských častí - Radvane, Sásovej, Rudlovej, Iliaša, Kremničky, Kostiviarskej, Jakuba, Senice, Uľanky, Podlavíc, Skubína, Kráľovej či Rakytoviec.
Na 90 stranách knihy sa čitatelia dozvedia aj o ďalších 15 obciach z okolia mesta a Banskobystrického okresu, či už ide o Staré Hory, Španiu Dolinu, Donovaly, Tajov, Kynceľovú, Vlkanovú alebo Hronsek.
Autor knihy, historik a vedecký tajomník Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Vladimír Sklenka, publikáciu doplnil unikátnym opisom Banskej Bystrice a okolia od Mateja Bela. Čitateľ sa dozvie napríklad aj to, že táto oblasť sa niekedy nazývala Malé Sasko, tiež informácie o kvalitnom banskobystrickom pive a o pestovaní ovocných stromov privezených z Francúzska na začiatku 18. storočia.
"V knihe sú zachytené známe, ale aj menej známe architektonické pamiatky z minulosti i súčasnosti - kaštieľ Mateja Korvína z Kráľovej, Radvanskovský a Bárczyovský kaštieľ v Radvani, vodný hrad a drevený artikulárny kostol v Hronseku, unikátne vyobrazenie pôvodného gotického kostola na Starých Horách pred barokovou prestavbou, vzácne historické fotografie Banskej Bystrice doplnené vyobrazením a pôdorysom gotického mestského hradu," hovorí Sklenka.
Podľa neho medzi jedinečné pamiatky, ktoré preslávili tento región, patria aj špaňodolinské poháre.
"Špaňodolinské poháre 'Herrengrunder Becher' boli dôkazom premeny kovu na drahý kov, v tomto prípade sa v špaňodolinskej vode premieňalo železo na meď. Tento proces a objav zaujal aj významného anglického fyzika Isaaca Newtona, ktorý ho opísal vo svojich knihách," dodáva Sklenka.