BANSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo životného prostredia SR stiahlo z legislatívneho procesu návrh zákona o odpadoch, pripravený vládou Ivety Radičovej s odôvodnením, že je mimoriadne komplikovaný a pre zainteresované subjekty neprijateľný.
Nový návrh zákona o odpadoch, ktorý pripravil minister životného prostredia Peter Žiga, nie je o nič jednoduchší. Jeho text je mimoriadne komplikovaný a skrýva množstvo otáznikov, ktoré sa po jeho schválení výrazne dotknú starostov a primátorov obcí a miest Slovenska.
Legislatíva totiž úplne mení systém zberu a nakladania s odpadmi.
Navyše, zatvára dvere novým spoločnostiam, čo rezortu životného prostredia vytkol aj Protimonopolný úrad SR. Ten vidí problém aj smerom k obciam či mestám.
Aké hlavné dopady teda bude mať navrhovaná novela zákona o odpadoch na obce?
V prvom rade návrh zákona počíta s povinnosťou obce uzatvoriť iba jednu zmluvu s Organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV). Podľa Protimonopolného úradu môže takáto povinnosť obmedziť hospodársku súťaž, ako aj prístup súťažiacich OZV k základnej zberovej infraštruktúre.
Podľa Republikovej únie zamestnávateľov vzniká bariéra pre vstup nových subjektov na trh.
Negatívnym dôsledkom tohto návrhu bude vznik monopolu. Posledné takéto trhy v EÚ sú už iba v Českej republike a v Rakúsku. Ale už aj v týchto menovaných štátoch monopoly rušia. Podľa štúdie v Nemecku zrušením monopolu ušetrili náklady vo výške až 50 %!
Obce môžu mať problém s financovaním rozdielu
Zákon tiež nezaručuje obci, že bude mať na 100% preplatené všetky náklady za opdad. OZV, s ktorou obec uzavrie zmluvu, má nárok zaplatiť iba podľa nej oprávnené nároky.
Ako má starosta vyfinancovať rozdiel, zákon však už nerieši. ZMOS upozorňuje aj na fakt, že obec bude po prijatí návrhu zákona rukojemníkom, keďže nebude môcť kedykoľvek vypovedať nevýhodnú zmluvu s OZV.
Bude tak môcť urobiť len raz ročne a do budúcna prakticky hrozí, že nebude mať inú OZV ani na výber.
Problémom je aj vlastníctvo odpadu
Veľkým problémom je aj vlastníctvo odpadu. Priemysel s návrhom zákona výrazne nesúhlasí a tvrdí, že ak má platiť za likvidáciu odpadu, tak práve on by mal byť aj vlastníkom odpadu. A teda rozhodovať o tom, ako a za koľko s ním nakladať.
Tento fakt potvrdila aj Potravinárska komora Slovenska (PKS), ktorá tvrdí, že legislatíva musí obsahovať mechanizmy na to, aby priemysel finančne prispieval na separovaný zber iba v efektívnej miere a bez nákladov, ktoré nie sú objektívne nevyhnutné alebo obvyklé.
Podľa PKS, ak priemysel finančne prispieva na separovaný zber, stáva sa aj vlastníkom separovaného zberu. S názorom priemyslu súhlasí aj Ministerstvo hospodárstva SR.
Výrobcom hrozí nárast nákladov aj administratívy
Návrh zákona považuje za neprehľadný a nejednoznačný. Rezort sa obáva toho, že to opäť povedie iba k nárastu nákladov a právnej neistoty u podnikateľov, ktorých sa to týka. Hrozí neúmerný nárast administratívy a nákladov pre výrobcov.
Združenie miest a obcí Slovenska varuje, že návrh zákona neprináša zrozumiteľnosť v právnom postavení účastníkov systému odpadového hospodárstva s jasne definovanými pravidlami a povinnosťami.
Najväčším problémom je, že jasne neurčuje rozsah povinnosti výrobcov vo vzťahu k povinnosti obcí.
Preto hrozí, že po prijatí takéhoto návrhu zákona sa výrazne zvýši tlak na výdavky obcí, na administratívnu záťaž a v neposlednom rade aj na poplatky obyvateľov miest a obcí.
Stanovisko ZMOS-u podporuje aj Republiková únia zamestnávateľov, ktorá tvrdí, že návrh zákona neúmerne zvyšuje byrokratické zaťaženie výrobcov a OZV.
Takéto riešenie je v rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR na obdobie rokov 2012 až 2016.
Výhrady podnikateľov
Podnikateľom sa návrh zákona nepáči, rovnako tiež významné inštitúcie ako sú ZMOS, RÚZ, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR ako aj Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve žiadajú návrh zákona stiahnuť z legislatívneho procesu a zásadným spôsobom prepracovať.
K predloženému návrhu zákona bolo v pripomienkovom konaní predložených viac ako 2 600 pripomienok, z ktorých viac ako 1 600 bolo zásadných.
Na nový zákon môžu doplatiť obce aj občania
Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že o sporných otázkach s inštitúciami intenzívne rokuje a hľadá správnu cestu na schválenie nového zákona o odpadoch.
Avšak pri toľkých pripomienkach od všetkých zúčastnených strán by aj ministerstvu malo byť jasné, že nad zákonom, ktorý predložila do legislatívneho procesu, by sa malo vážne zamyslieť, stiahnuť z legislatívneho procesu a zásadne prepracovať.
Na nový zákon by totiž nemala doplatiť obec či mesto, tobôž nie občan.
Autor: AV