POLOMKA. Desať rokov trvalo, kým v Polomke opäť zahniezdili bociany. Tentoraz sa udomácnili na komíne špeciálnej základnej školy, odkiaľ čoskoro vyletia aj ich prvé mláďatká.
Bociany si horehronskú obec Polomka nevybrali prvýkrát.
Už v minulosti osídlili miestne zdravotné stredisko, Panský dom, areál bývalej píly či starý elektrický stĺp v Hámri.
Návrat bocianov prekvapil
Bocianí párik si na komíne Špeciálnej základnej školy v Polomke začal stavať hniezdo v máji tohto roka. Ihneď sa stal stredobodom pozornosti okoloidúcich, obzvlášť detí, ktoré školu navštevovali.
Keďže niektoré z nich nových vtáčích obyvateľov vyrušovali, ba dokonca ohrozovali, na situáciu okamžite zareagovala strážkyňa prírody Správy Národného parku Nízke Tatry Anna Šuchaňová.
Pre žiakov špeciálnej, ale aj pre prvý stupeň základnej školy si pripravila prednášky o živote a ochrane bociana bieleho na našom území a zdá sa, že zabrali.
Nové hniezdo uprostred obce ale prekvapilo Slovenskú ornitologickú spoločnosť/BirdLife Slovensko, ktorá o ňom nemala ani potuchy.
Vo svojej databáze doteraz evidovala len hniezdo v miestnej časti Hámor, ktoré si bociany postavili na stĺpe elektrického vedenia v areáli poľnohospodárskeho družstva ešte v roku 2004.
Pre hroziace nebezpečenstvo zásahu elektrickým prúdom ho ochranári premiestnili na samostatný stĺp, no vtáky sa doňho už nevrátili.
Medzinárodné sčítanie bociana bieleho
Informácia o novom bociaňom hniezde je o to cennejšia, že práve v tomto roku prebieha 7. medzinárodné sčítanie bociana bieleho v celom areáli hniezdneho rozšírenia, ktoré sa koná raz za 10 rokov.
„Na Slovensku realizujeme sčítanie každoročne a evidujeme všetky hniezda bociana bieleho na Slovensku v Internetovom atlase hniezd bociana bieleho (www.bociany.sk). K sčítaniu prizývame aj verejnosť. Bocian biely je populárny a dobre známy vtáčí druh. Každý záujemca môže zadaním výsledkov hniezdenia pomôcť pri sčítaní populácie,“ informoval Ján Gúgh z mimovládnej organizácie SOS/BirdLife Slovensko.
Podľa slov koordinátora monitoringu a ochrany bociana bieleho na Slovensku Miroslava Fulína bol počet hniezdiacich párov pri poslednom medzinárodnom sčítaní na Slovensku najnižší v doterajšej histórii (927 párov).
„Odvtedy sa zvýšil a v posledných dvoch rokoch dosahuje počet 1190 párov. Celkový počet obsadených hniezd v roku 2013 bol na Slovensku 1260 hniezd.“
Tento trend zaznamenali aj na iných monitorovaných územiach v rámci Európy, Ázie a severnej Afriky. Výsledky sčítania spred desiatich rokov hovoria o existencii 233-tisíc párov bociana, čo svedčí o celkovom náraste populácie až o 40 %.
Výnimku tvoria zistenia v Dánsku a Bosne a Hercegovine.
Vták roka 2014
Bocian biely je vtáčí druh z čeľade bocianovité.
Hniezdi v kultúrnej krajine v blízkosti človeka, pričom svoje objemné hniezda z konárov si stavia na komínoch budov, stĺpoch elektrických vedení a ojedinele aj na stromoch.
Na staré hniezda sa bocianie páry vracajú aj v najbližších rokoch. Samica znáša 3 až 5 vajec, na ktorých sedia obaja rodičia.
Bocian žije na vlhkých lúkach, v blízkosti rybníkov a potokov, v ktorých loví potravu. Živí sa najmä hmyzom, obojživelníkmi, hrabošmi a drobnými rybami.
Je to migrujúci vták, ktorý zimuje na juhu Afriky, ale od apríla do septembra hniezdi v Európe, Ázii a severozápadnej Afrike.
Jeho spoločenská hodnota je podľa vyhlášky ministerstva životného prostredia 2300 eur. Bociana bieleho navyše v tomto roku ornitológovia vyhlásili za Vtáka roka 2014.