HOREHRONIE. BREZNO. Podľa nových legislatívnych pravidiel má nárok na šesťdesiat- eurovú dávku v hmotnej núdzi len ten, kto si ju zaslúži.
Zriadili aktivačné centrum
Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi je platná od 1. januára tohto roka. O sprísnených podmienkach rozhodol ešte vlani v decembri parlament, čím mal zabezpečiť väčšiu adresnosť a zásluhovosť pre tých, ktorí dávky v hmotnej núdzi poberajú. Obce a mestá do pol roka museli vytvoriť podmienky na to, aby týmto ľuďom mohli ponúknuť prácu.
Pri Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Brezno od apríla tohto roka funguje aktivačné centrum, v ktorom pracuje 14 terénnych pracovníkov. „Ich hlavnou náplňou je vyhľadávať voľné pracovné miesta v rámci obcí a organizácií, ktoré majú v predmete svojej činnosti vykonávanie verejnoprospešných činností,“ vysvetľuje vedúca oddelenia pomoci v hmotnej núdzi ÚPSVR v Brezne Ivana Vonderčíková.
Okrem toho zaraďujú poberateľov dávok na výkon prác v týchto organizáciách a denne v terénne mapujú potreby a problémy, ktoré vznikajú pri aplikácii novelizovaného zákona do praxe. „Každá plnoletá osoba - prijímateľ pomoci v hmotnej núdzi a členovia domácnosti boli poučení o nových podmienkach nároku na dávku prevzatím poučenia aj osobným pohovorom,“ dodáva Vonderčíková.
32 hodín za 61,60 €
V súčasnosti je v okrese Brezno viac ako 1800 poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ktorým vznikla povinnosť základnú finančnú podporu vo výške 61,60 eura odpracovať. „V zmysle zákona o pomoci v hmotnej núdzi sú občania povinní pracovať v rozsahu 32 hodín mesačne. Týždenný, poprípade denný rozsah prác si však môže každý občan dohodnúť individuálne podľa potrieb organizácie, v ktorej pracuje,“ informovala Mária Helcová, vedúca oddelenia aktívnych opatrení trhu práce ÚPSVR Brezno.
Títo občania vykonávajú predovšetkým pomocné práce pri úprave verejných priestranstiev, miestnych komunikácií, obecných zariadení, športovísk a cintorínov, čistia obecné potoky a kanály, pomáhajú likvidovať nelegálne skládky odpadu, vykonávajú dozor na priechodoch pre chodcov aj aktivity sociálneho typu v rámci obcí či domovov sociálnych služieb. „Pomáhajú v knižniciach, pri kultúrnych podujatiach, administratívnych prácach a dokonca, čo nás veľmi teší, mnohí občania sami chodia s kreatívnymi nápadmi, ako by vylepšili a pomohli skrášliť okolie, v ktorom žijú,“ povedala Helcová.
Ak ponúknutú prácu odmietnu, dávka sa zníži o sumu 61,60 eura za každého plnoletého člena domácnosti, ktorý sa nezúčastnil činností alebo nedodržal podmienky ponuky. V prípade, že sa občanovi v hmotnej núdzi činnosť neponúkne, k zníženiu dávky nedôjde.
„Už dávnejšie verejnosť poukazovala na to, že medzi nami sú ľudia, ktorí dlhodobo poberajú dávku a nemajú záujem sa zamestnať. Preto je dobré, že zákon ukladá povinnosť dlhodobo nezamestnaným občanom odpracovať istý počet hodín v prospech svojej obce či inej verejnej inštitúcie a tým si v podstate do istej miery zaslúžiť sociálnu dávku – pomoc od štátu. Vítam túto legislatívnu zmenu a čudujem sa, že sú obce, kde tento inštitút nechcú využívať. V každej obci tak, ako u nás v meste, je roboty viac ako dosť,“ uviedol primátor Brezna Jaroslav Demian.
Pociťujú deficit pracovníkov
Aj podľa vedúcej oddelenia aktívnych opatrení trhu práce je v súčasnosti v regióne dostatok požiadaviek od organizácií, ktoré môžu prijímať občanov na odpracovanie si dávky v hmotnej núdzi. „Niektoré organizácie dokonca pociťujú deficit pracovníkov. Patria sem napríklad občianske združenie ZMR Piesok, Nemocnica s poliklinikou Brezno, DSS Luna Brezno či Mesto Brezno.“
Na otázku, ako na zmenu reagovali starostovia jednotlivých horehronských obcí, Mária Helcová odpovedala: „V súčasnosti v okrese Brezno máme uzatvorené dohody o odpracovaní dávok v hmotnej núdzi so všetkými obcami okresu. Odpracovanie si dávky v hmotnej núdzi je nóvum pre všetky zúčastňujúce sa strany, ktoré prináša okrem celospoločenského prospechu aj problémy rôzneho druhu.
Aj touto cestou chcem preto poďakovať všetkým zúčastneným stranám – starostom a zamestnancom obcí, štatutárom organizácií, ale aj zamestnancom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Brezno, ktorí sa podieľajú na organizácii verejnoprospešných prác, za spoluprácu aj za podnety, ktoré denne dostávame a ktoré nám napomáhajú stále zlepšovať našu prácu.“