BANSKÁ BYSTRICA. Kým na jednej strane dažde premývajú vzduch od rozličného peľu, na strane druhej alergikov trápi veľmi výrazný nárast denných koncentrácií všetkých druhov spór plesní.
„Alternária má stále obdobie svojho maximálneho rozvoja. Monitorovacie stanice v Nitre, Košiciach , Banskej Bystrici, Bratislave a Trnave však už zachytili peľ ďalšieho „nepriateľa polinotikov“- ambrózie a navyše peľ paliny sa už vyskytuje v ovzduší na celom území.
Pri postupnom poklese peľu tráv z čeľade lipnicovitých , palina a ambrózia budú najvýznamnejšími peľovými alergénmi pre najbližšie týždne“, konštatuje k aktuálnej peľovej situácii RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Dodáva, že najvyššie denné koncentrácie peľu ambrózie zaznamenali monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a Trnave.
Peľ paliny dosiahol najvyššie koncentrácie v uplynulých dňoch v Banskej Bystrici. Ako zdôraznila, môže to byť aj dôsledok mnohých nepokosených plôch v samotnom meste i jeho okolí. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval v nízkych koncentráciách ešte peľ pajaseňa, lipy, skorocelu, štiavu, mrlíka, chmeľu, mrkvovitých a astrovitých rastlín. Spóry húb (plesní) boli okrem druhu Altenária zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Epicoccum.
Veľa nádejí na optimizmus nie je
Prognóza na tieto a nasledujúce dni bude závisieť od počasia. Lokálne búrky a zrážková činnosť budú prispievať síce k dočasnému poklesu koncentrácií peľu v ovzduší, ale teplo a zvýšená vlhkosť vzduchu zas prispejú k prudkému nárastu spór plesní v ovzduší.
Navyše naďalej bude dominovať peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s nižšími koncentráciami peľu tráv z čeľade lipnicovitých. Koncentrácie peľu paliny a ambrózie budú postupne narastať na celom území Slovenska a v najbližších týždňoch budú predstavovať najväčšie riziko pre polinotikov.