BANSKÁ BYSTRICA. Šikmá rarita Banskej Bystrice – Hodinová veža začne v prvej polovici augusta opäť slúžiť domácim obyvateľom i návštevníkom mesta. Po niekoľko mesiacov trvajúcej rekonštrukcii fasády a ochodze veže sa podarilo ukončiť stavebné práce. Tlačová tajomníčka mesta Barbora Winterová informovala, že pred finálnym sprístupnením veže sa čaká na záverečnú fázu rekonštrukcie: „Otvoreniu historickej pamiatky musí predchádzať vymaľovanie interiéru, oprava interiérových omietok schodiska a upratovacie práce."
FOTO - VLADO VEVERKA
Garantujú bezpečnosť
Podľa primátora Petra Gogolu je pre mesto podstatné, že dokáže poskytnúť popri atraktívnom zážitku to podstatné – bezpečnosť návštevníkov veže. Hodinová veža je totiž príťažlivá nielen svojou históriou, ale tiež tým, že jej ochodza sa využíva ako vyhliadka.
Vežu uzatvorili kvôli havarijnému stavu uprostred vlaňajšej letnej sezóny.
Predtým ju prevádzkoval súkromník, neskôr ju prevzalo mesto. Z mestského rozpočtu išla na opravy suma 32 tisíc eur, mesto bolo úspešné aj v grante Ministerstva kultúry vo výške 20 tisíc eur.
Rekonštrukcia trvala od minulého leta
Na vežu sa po obnove vrátia turisti
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Od osi sa odkláňa o 68 centimetrov
Hodinová veža zohrala v histórii mesta dôležitú úlohu. Postavili ju v polovici 16. storočí, pričom slúžila nielen ako hodinová, ale aj strážna veža.
Veža je dnes jednou z dominánt námestia, za čo vďačí aj svojmu naklonenému tvaru, ktorý sa od zvislej osi odklonil o 68 centimetrov. Našťastie merania ukázali, že ďalší odklon už veža nevykazuje.
Pohľad z veže je neopakovateľný
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Za socializmu jej hrozilo rozobratie
Práve svojmu sklonu dnes vďačí Hodinová veža za svoju popularitu, v minulosti to však znamenalo takmer jej zánik.
V rokoch socializmu totiž zrúcali susedný objekt pri veži a tá sa začala nebezpečne nakláňať.
Zachránili ju nadšenci z vtedajšieho Krajského ústavu štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Banskej Bystrici. Bývalý riaditeľ ústavu Stanislav Dúbravec hovorí, že išlo o zložitý boj s úspešným koncom: „Dostali sme v tom čase na výber. Buď zabezpečíme vežu proti deštrukcii, alebo ju bude potrebné rozobrať. Naľavo od veže v tom čase asanovali mäsiarstvo, čo odhalilo pomerne plytké základy veže“ povedal.
Konať bolo treba veľmi rýchlo. Pokúsili sa zabezpečiť stabilitu veže v spolupráci so Stavoprojektom. Keď však pristúpili k záchrane, deštrukcia sa ešte zvýšila. Na druhý pokus oslovili staršieho, skúseného statika. Tento raz boli úspešní a po vyriešení statiky formou injektáží mohli začať aj obnovu fasády.