BREZNO. Päť rokov od tragickej dopravnej nehody sa im dostalo pocty v podobe multižánrového podujatia.
S nápadom zorganizovať mestský festival prišiel majiteľ miestneho klubu Marián Pavúk. „Festival bol spomienkou na Elene Chénot a Adolpha Simona, ktorí sa kedysi aktívne podieľali na rozvoji breznianskej kultúry, a zároveň aj spomienkou na Francúzske dni, ktoré sa v Brezne v minulosti konali,“ povedala Bea Babičová z organizačného tímu.
Zámerom bolo pokračovať v nimi začatej tradícii a priniesť breznianskemu publiku kvalitnú hudbu v rámci netradičného kultúrneho podujatia. „Mne osobne sa zdá myšlienka mestského festivalu dokonalá. Ako obyvateľka Brezna to oceňujem najmä kvôli tomu, že za muzikou nemusím cestovať ďaleko, ale muzika príde k nám,“ myslí si Babičová.
Návrat k Francúzskym dňom
Na začiatku bolo priateľstvo vedúceho folklórneho súboru Nadeje z Paríža Daniela Compagnona a vtedajšieho riaditeľa Mestského kultúrneho strediska v Brezne Jaroslava Šurinu. Ich spoločný projekt Francúzske dni bol vyvrcholením celoročnej spolupráce v oblasti kultúry, umenia, školstva a gastronómie medzi breznianskymi a francúzskymi súbormi, školami, organizáciami a klubmi.
„V tom čase to bolo považované za najväčšie podujatie svojho druhu na Slovensku, na ktorom každoročne nechýbal ani francúzsky veľvyslanec,“ spomína Daniel Compagnon. Pätnásť rokov tak posledný októbrový týždeň v Brezne patril práve Francúzskym dňom a ich pravidelnou súčasťou boli aj hudobníci Elena a Adolphe. „Do Brezna priniesli unikátnu podobu nielen alsaskej kultúry, ale boli aj mostom partnerstva, priateľstva, človečenstva a lásky,“ povedal Jaroslav Šurina na slávnostnom otvorení podujatia venovaného práve im.
Ponuka bola pestrá
Návštevníci dvojdňového E&A festivalu si mohli vychutnať koncerty Mariána Holbu, Sone Horňákovej či skupiny Nebodaj v historických priestoroch Horehronského múzea, a nechýbali ani vystúpenia kapiel ako Tornádo Lue, Jazz Therapie Für Musik, Juraj Griglák či ZVA 12 - 28 Band v kultovom prostredí Bombura klubu. Pestrú skladbu interpretov dopĺňali sprievodné podujatia v podobe divadelného predstavenia, francúzskeho filmu Pena dní a čítania v mestskom parku.
„Treba poďakovať Marošovi Pavúkovi, že sa do toho vôbec pustil. Keď prišiel s touto myšlienkou, tak na otázku, prečo robiť takýto festival povedal jednu krásnu vetu: Lebo sme im niečo dlžní. Takže dnes, ak sú hore a pozerajú, môžu mať radosť, že sa ich meno dostáva do popredia práve prostredníctvom umenia,“ dodal Jaroslav Šurina.⋌EVA ŠIPOŠOVÁ