DONOVALY. V čase Slovenského národného povstania zohrala horská obec Donovaly dôležitú úlohu. Sídlili tu vojenské sklady, nemocnica a doktor Vavro Šrobár tu so zástupcami Vojenského ústredia podpísal známu proklamáciu. Práve z tejto obce sa na konci októbra 1944 posledný krát ozval aj Slobodný slovenský vysielač. Generál Rudolf Viest vydal na Donovaloch rozkaz o prechode všetkých vojenských skupín na partizánsky spôsob boja, hoci ten sa už ku všetkým jednotkám nedostal.
S vojnovým obdobím sú spojené aj krvavé drámy. K jednej z najhorších prišlo v polovici januára v osade Bully v objekte, ktorému domáci hovorili Dom Reginy. Do tejto stavby sústredili Nemci počas trestnej výpravy osemnásť židovských evakuantov, ktorých ukrývali obyvatelia dlhšiu dobu po okolitých domoch.
Namiesto spomienok výstraha pred hadmi
Utečencov zavraždili spoločne s majiteľkou domu priamo v tomto objekte. Približne o dvesto metrov ďalej na ich pamiatku neskôr postavili pamätník. K najmladším obetiam patrili šesť a osemroční Juraj a Peter Grossovci.
Na mieste domu Reginy dnes stoja iba ruiny s pamätnou tabuľou, ktoré by bolo treba zakonzervovať. V dobrom stave nie je ani samotný pamätník. Na zlý stav pamätníka nás upozornil ľ Anton Kaliský, ktorý zažil fašistické besnenie v osade Bully ako osemročný. Podstavec pamätníka sa podľa neho drobí, zlaté písmo už dobre nevidieť a neraz je zarastený trávou.
Pamätník by potreboval obnovu
FOTO - ANTON KALISKÝ
Podobne sú na tom aj ruiny domu. Keďže ide o teplé kamenné miesto a v posledných rokoch sa tu vyhrievajú aj hady, niekto na túto skutočnosť upozornil výstrahou. Ak sa kamenné základy v dohľadnom čase nezakonzervujú, postupne sa zrútia.
Starosta Donovalov Miroslav Daňo hovorí, že zvažovali využiť na obnovu vojnových pamiatok aj rôzne granty, narazili však na problém s majetkovým vysporiadaním „Pamätník ani ruina domu nie sú v majetku obce a tak nám s tým nastal problém,“ dodal.
Páky nemá obec ani v prípade, ak chce od vlastníkov pozemku pod pamätníkom, aby prabidelne zabezpečovali jeho kosenie. Pozemok totiž vlastní pozemkové spoločenstvo s 240 vlastníkmi.
Smutné spomienky
Vstup do ruiny už môže byť nebezpečný
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Napriek tomu, že pán Kaliský mal v čase tragédie iba osem rokov a pamätá si ju skôr z rozprávanie starších, dodnes to v ňom vyvoláva pohnutie. „V mnohých rodinách vtedy ukrývali židovských občanov a ľudia to robili celkom nezištne. Aj u nás bývala židovská rodina. Vtedy nám však pohrozili vypálením domu a tak si radšej hľadali iné útočisko. Zrejme tak unikli tragédii, ktorá sa v osade Bully vtedy odohrala,“ spomína si.
Nemci vtedy presnorili každý kút v domoch a nebola šanca uniknúť. Zadržaných sústredili v spomenutom dome a vysporiadali sa s nimi veľmi rýchlo. Zo sveta tragicky odišlo osemnásť nevinných ľudí.