BRATISLAVA. Slovensko zaznamenáva, čo sa týka počasia, výnimočné leto. Pre TASR to skonštatoval klimatológ Milan Lapin. Aj v minulosti sa vyskytli v strednej Európe daždivé letá, tie však boli spravidla chladnejšie ako dlhodobý priemer.
Teraz je to naopak, vysvetlil profesor Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Podmienky v atmosfére, ktoré sú vhodné na rozvoj kopovitej oblačnosti, nastali pri celkovo teplejšej atmosfére a povrchu oceánov Zeme ako v minulých desaťročiach.
Aj na Slovensku je tohtoročné leto doteraz asi o 2 stupne Celzia teplejšie ako dlhodobý priemer 20. storočia, upozornil Lapin. "Čím je atmosféra teplejšia, tým je v nej v stave nasýtenia viac vodnej pary, a teda sa môže vytvoriť kondenzáciou aj viac zrážok," objasňuje príčinu periódy búrok a intenzívnych zrážok. Podľa klimatológa sa zatiaľ nedá konštatovať, že by bolo súčasné počasie rekordné.
Čaká nás podobný august?
Leto sa však ešte neskončilo, upozorňuje. "V júli sme mali iba dva také dni, počas ktorých nebola na Slovensku búrka. Je to dosť výnimočná záležitosť," uviedol. Za častejším výskytom cyklonálneho počasia a rastom intenzity dažďov počas búrok treba vidieť otepľovanie globálnej klímy, ktoré zapríčiňujú aj ľudské aktivity, ozrejmil Lapin. Vysvetlil, že laický pozorovateľ nedokáže jednoznačne spozorovať počas niekoľkých rokov efekty zväčšovania sa extrémov počasia. "Je to dané tým, že globálne otepľovanie postupuje dosť pomaly - asi o 0,2 stupňa Celzia za desať rokov, čo je celkom prekryté prirodzenou premenlivosťou počasia."
Scenáre dlhodobého vývoja klímy naznačujú, že v časovom horizonte rokov 2030 až 2100 by aj na Slovensku mali byť častejšie a výraznejšie podobné extrémy počasia, aké zažívame v posledných rokoch. To sa týka intenzívnych zrážok aj dlhodobého sucha. Predpokladá sa, že do roku 2100 by sa na Slovensku mala postupne otepliť klíma o 2 až 4 stupne C v porovnaní s priemerom 20. storočia.
Celkové množstvo zrážok sa príliš nezmení, viac ich však bude v zime a na severe krajiny, menej v lete a na juhu. "Zásadne by sa mal zmeniť režim zrážok v tom, že dlhšie obdobia s malými úhrnmi zrážok budú striedané kratšími obdobiami s výdatnými zrážkami, pričom v teplom období roka budú dominovať zrážky z búrkových lejakov a prehánok," uzavrel Lapin.