BANSKÁ BYSTRICA. Komunálne voľby, ktoré sa uskutočnia 15. novembra, rozhodnú aj o starostoch a zložení obecných zastupiteľstiev v 41 obciach nášho okresu. Najväčšou obcou je Slovenská Ľupča, kde sa dosiahol počet obyvateľov k 1. januáru tohto roka 3241 osôb, najmenšou Motyčky, kde počet obyvateľov osciluje v posledných rokoch okolo stovky.
Po posledných komunálnych voľbách v roku 2010 zasadli na starostovské stoličky prevažne muži. V obciach máme iba deväť starostiek – v Brusne, Dolnej Mičinej, Dolnom Harmanci, Harmanci, Horných Pršanoch, Hrochoti, Kynceľovej, Oravciach a Selciach.
Čo sa týka dĺžky starostovania, skutočným rekordérom je starosta Sebedína – Bečova Pavol Škamla, ktorý zvíťazil v komunálnych voľbách v roku 1990 a odvtedy ho voliči podporili aj v každých nasledujúcich komunálnych voľbách. Keďže nám potvrdil, že kandidovať chce aj v nadchádzajúcich voľbách, môže ísť tiež o rekordný počet odslúžených rokov aj v celoslovenskom meradle. Pavol Škamla je tesne „sledovaný“ starostkou Brusna Vierou Krakovskou, ktorá zastáva tento post od obecných doplňovacích volieb v roku 1991.
K dlho slúžiacim starostom patria aj Miroslav Daňo na Donovaloch, Stanislav Moravčík v Badíne, či Dušan Mydlo v Nemciach.
Niektorí starostovia narazili na spory v zastupiteľstve
Zo starostov, ktorí nastúpili na svoje posty po posledných komunálnych voľbách, , ostali s výnimkou jedného všetci. Počas volebného obdobia prišlo k zmene na čele obce Horná Mičiná. Voľby tu vyhral Jozef Vránsky, ktorý stál na čele obce od roku 2003. Víťazstvo vo voľbách v roku 2010 však bolo jeho posledným.
Po tom, čo štyria zvolení obecní poslanci odmietli zložiť poslanecký sľub a zdôvodňovali to zlou finančnou kondíciou obce, situácia sa vyhrotila. Jozef Vránsky sa nakoniec rozhodol na jar 2011 abdikovať, no v doplňujúcich voľbách na jeseň toho istého roka sa opätovne uchádzal o hlasy voličov. Počtom hlasov ho však predstihol zastupujúci starosta Miloš Klibáni, ktorý zastáva funkciu starostu doteraz.
Odvolávaniu čelil začiatkom minulého roka aj starosta Hronseka Milan Kollár, hlavným dôvodom boli tiež napäté vzťahy s poslaneckým zborom. Referendum za jeho odvolanie však bolo neplatné, z 550 oprávnených voličov sa ho zúčastnilo iba 148.