BANSKÁ BYSTRICA. Banská Bystrica má 19 partnerských miest. Vzájomné vzťahy s väčšinou z nich sú živé a mestu pod Urpínom reálne prinášajú zaujímavé bonusy v podobe spolupráce v rôznych oblastiach. Tvrdí to banskobystrický primátor Peter Gogola.
Družia sa konzervatórium aj hasiči
Talianska Alba a Ascoli Piceno, Budva v Čiernej Hore, maďarský Dabas a Salgotarján, Durham vo Veľkej Británii, nemecký Halberstadt, Herzliya v Izraeli, český Hradec Králové, americký Charleston v západnej Virgínii, srbská Kovačica a Vršac, grécka Larissa, rumunská Mangalia, bulharská Montana, poľský Radom a Tarnobrzeg, ruská Tula a chorvátsky Zadar to všetko sú mestá, s ktorými Banská Bystrica už dlhé roky udržiava družobné vzťahy.
"Počet miest sa možno zdá byť prehnaný, každý z mojich predchodcov mal ambície vytvárať partnerstvá. Zaujímavé však je, že veľa z nich je živých a skutočne reálne prinášajú mestu zaujímavé bonusy v podobe spolupráce v rôznych oblastiach," konštatuje primátor Gogola. Po nástupe do funkcie primátora oslovil listom všetky družobné mestá, s ktorými majú uzavretú partnerskú zmluvu. Prejavili záujem pokračovať v spolupráci aj naďalej.
"Z najvzdialenejšieho amerického mesta Charleston pricestoval do Banskej Bystrice mládežnícky symfonický orchester, ktorý bol na turné v Európe. Okrem koncertu vzniklo i zaujímavé partnerstvo s naším konzervatóriom. Halberstadt má zasa od roku 1998 veľmi dobré vzťahy s banskobystrickými dobrovoľnými hasičmi, navštevujú sa, hrávajú futbalový turnaj a zúčastňujú sa na oslavách hasičov. Radom napríklad každoročne organizuje leteckú šou, podobnú, ako v Sliači, na ktorej sa podieľame. Čiže máme o čom komunikovať a odovzdávať si skúsenosti," vysvetľuje Gogola.
Adepti z Ruska aj z Fínska
Gogola tvrdí, že on sám nemá ambíciu nejako zásadne rozširovať počet družobných miest, ale: "Pri návšteve Moskvy som rokoval s primátorom ruského mesta Chanty-Mansijsk, ktorý prejavil záujem o partnerstvo s Banskou Bystricou. Spolupráca sa črtá jednak v ekonomickej rovine, no zaujíma ich aj možnosť zimnej dovolenky v našom meste. U nich na Sibíri je síce zima tuhá, ale krajina rovná ako doska. Ak si chcú zalyžovať, tak len na bežkách," pokračuje primátor.
Podľa neho potenciálnym partnerom Banskej Bystrice je aj fínske mesto Jyväskylä. "Je to univerzitné mesto s najnižším vekovým priemerom obyvateľstva vo Fínsku. Sú tam dve univerzity a naše mesto, kde sídli Univerzita Mateja Bela s množstvom študentov, má ambíciu s ním spolupracovať a komunikovať."
Jedným z družobných miest, s ktorým dnes Banská Bystrica nemá až také "živé" vzťahy, je izraelská Herzliya. "Pokúšam sa nadviazať kontakty prostredníctvom veľvyslanectva štátu Izrael a zisťovať, aké sú možnosti ďalšej spolupráce. Súčasná bezpečnostná situácia v krajine je komplikovaná. Izraelskí turisti sú však u nás významným segmentom v oblasti cestovného ruchu. Podľa správ z nášho informačného centra v poslednom čase narastá počet návštevníkov Banskej Bystrice práve z Izraela. Myslím, že uvažovať nad prehĺbením partnerstva práve s touto krajinou je zmysluplné," dodáva Gogola.