BANSKÁ BYSTRICA. Na varechu ako tradičný symbol Radvanského jarmoku sa sústredí pozornosť tohtoročného, už 357. ročníka jarmoku, ktorý sa v centre Banskej Bystrice uskutoční od 11. do 14. septembra.
Podľa historikov sa každoročný Radvanský jarmok začínal vždy 8. septembra na Sviatok Narodenia Panny Márie. Jeho špecifikom bolo, že v posledný jarmočný deň si chlapci a muži kúpili varešky, ktorými "udierali dievky a mladé ženy po zadku". Tento zvyk pretrval dodnes. Aj preto je varecha ako súčasť tvorby tradičných remeselníkov symbolom jarmoku už po stáročia.
Gajdy chýbať nebudú
Hlavný organizátor, mesto Banská Bystrica, jarmočnisko otvorí v piatok (11. 9.) o 14. h za zvukov heligónky, fujary a gájd. Nasledovať bude Vareškový sprievod mestom a slávnostný otvárací ceremoniál pod názvom Jej veličenstvo Varecha Varechovna.
Radvanský jarmok, ktorého dejiskom bolo kedysi mestečko Radvaň, dnes mestská časť Banskej Bystrice, prinesie na námestie aj Starodávny trh, ktorý bude rekonštrukciou pôvodného tradičného trhu podľa dobových fotografií. Atmosféru dotvoria historické šiatre, predávaný tovar a komparzisti v kostýmoch.
"Na jarmok sa nám prihlásilo 351 remeselníkov. Prijali sme 272, z toho 30 zo zahraničia Česi, Maďari, Srbi a Bulhari. Mali sme podmienku, aby predávali vlastné remeselné výrobky, pokiaľ možno v kroji a vedeli ich návštevníkom odprezentovať," vysvetľujú organizátori. Po prvý raz sa na jarmoku predstaví napríklad predajca drumblí z Modry, srbskí jarmočníci budú ponúkať insitné obrazy a bulharskí zasa keramiku. Nebude chýbať vyše 70 stánkov s občerstvením a burčiakom a tiež kolotoče.
Bohatý kultúrny program
V kultúrnom programe vystúpi legenda českej pop music Dalibor Janda, Sisa Sklovská, Peter Cmorík, Marcela Laiferová a ďalší umelci.
Organizátori nezabudli ani na tradíciu starodávnych bábkarov a komediantov, ktorá ožije v priestore mestského hradu Barbakan, kde si uctia pamiatku významného slovenského bábkara Antona Anderleho hrou Divadla Tyjátr-Herkules alebo dobytie pekla, ktorú hrávali viaceré generácie bábkarskej rodiny Anderlovcov.
"Jedinečnosť Radvanského jarmoku každoročne láka do Banskej Bystrice mnoho ľudí. Verím, že sa nám podarí uspieť so zápisom do Reprezentatívneho zoznamu UNESCO a prispieť tak k zachovaniu tradícií a atmosféry, ktorá Radvanský jarmok sprevádza už 357 rokov," reagoval banskobystrický primátor Peter Gogola.
Radvanský jarmok bol v roku 2011 oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Či bude zapísaný aj do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO sa rozhodne koncom tohto novembra v Paríži na 9. zasadnutí medzinárodného výboru.