BANSKÁ BYSTRICA. Približne dvanásťtisíc ľudí, český prezident, všetci najvyšší ústavní činitelia Slovenska a predstavitelia štyridsiatich zahraničných misií prišli do Banskej Bystrice uctiť si 70. výročie Slovenského národného povstania.
Prekvapení organizátori sa museli zaobísť bez poľského prezidenta Bronislawa Komorowského, ktorý náhle zmenil program.
K prezidentom Milošovi Zemanovi a Andrejovi Kiskovi sa pripojil až pri slávnostnom obede.
Veniec položil až popoludní po oficiálnej časti osláv. Sprevádzal ho slovenský prezident.
Kiska: Slobodu vybojovali povstalci
Prezident Kiska SNP označil za druhé najväčšie ozbrojené vystúpenie proti fašizmu, obdiv a vďaku ľuďom v Povstaní opakoval niekoľkokrát v prejave.
„Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič,“ povedal prezident.
„Ľudia v SNP odmietli filozofiu, že zo všetkého sa dá vždy nejako vychytračiť bez obetí v závetrí. (...) Naša dnešná sloboda, demokracia aj štátna nezávislosť, postavenie Slovenskej republiky v Európe a vo svete, naše príležitosti, aj naše historické sebavedomie, to všetko sa odvíja od rozhodnutia účastníkov Slovenského národného povstania spred 70 rokov, od ich statočnosti, od ich obetí,“ vyhlásil.
Český prezident hovoril o svetlých aj tmavých stránkach v histórii každého národa a SNP označil bez pochybností za svetlú. Povstanie podľa Zemana urýchlilo skončenie vojny.
„Je to jedna z najvýznamnejších udalostí v dejinách slovenského národa,“ povedal.

Paška proti extrémizmu
S najemotívnejším prejavom vystúpil predseda parlamentu Pavol Paška.
Za najväčší paradox slovenských dejín považuje to, že „pomýlenci a deti“, čo sa hrajú na najväčších slovenských vlastencov, oslavujú ľudáckych a nacistických politikov, ktorí asistovali pri sebadeštrukcii vlastného národa.
„Všetkých by nás boli pobili a zotročili. Je šialenstvom, že dnes sa k tomu hlásia niektorí pomýlení slovenskí nacionalisti a neonacisti. A vy, bohužiaľ, v Banskej Bystrici o tom viete svoje.“
Komorowski sa vyhol Rusovi
Riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev si povzdychol pár dní pred oslavami 70. výročia SNP, že zahraničná účasť je síce najvyššia v histórii, ale vedel by si predstaviť aj väčšiu.
To ešte nevedel, že poľský prezident Bronislaw Komorowski nepríde na kladenie vencov a oficiálnu časť.
„Poľskému prezidentovi sa na poslednú chvíľu zmenil program. Neviem nič viac. Nebudem špekulovať. Príde a položí veniec až popoludní,“ reagoval Mičev počas kladenia vencov na úvahy, či neúčasť poľskej hlavy štátu má súvis s vývojom na Ukrajine a účasťou ruského ministra obrany na oslavách.
Komorowski sa pripojil k slovenskému a českému prezidentovi až na Námestí SNP plnom ľudí po oficiálnej časti osláv.
Kotleba a Čarnogurský ukázali transparenty
Ignorovaný župan Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba na oslavy neprišiel.
Ráno mal veľa práce, na budovu samosprávneho kraja vešal transparent s nápisom Yankees go home. Stop NATO!
Tisíce ľudí prichádzali na oslavy už niekoľko hodín pred začiatkom. Do areálu Múzea SNP sa pomaly dostávali cez policajné kontrolné stanovištia a detektory kovov.
Pred vstupom pre oficiálne delegácie stál aj Ján Čarnogurský s transparentom „Vďaka sovietskej armáde za pomoc SNP“.
Oslavy Slovenského národného povstania stáli 480-tisíc eur, z toho 200-tisíc išlo na úpravu areálu Múzea SNP a približne 90-tisíc na výstavy a vedecké konferencie. Väčšinu zaplatila vláda.