BANSKÁ BYSTRICA . Banskobystrickí mestskí poslanci budú na zasadnutí v utorok tretí raz schvaľovať nový územný plán mesta. Viac ako 10 rokov spracovávaný dokument pôvodne schválili už na májovom zasadnutí, a to s viacerými zmenami, keď z neho vypustili priestor pre sporné stavby, napríklad malé vodné elektrárne na Hrone.
Primátor Peter Gogola však ich uznesenie vetoval, pretože podľa neho už v tejto fáze, teda pri schvaľovaní všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť územného plánu, zastupiteľstvo nemôže v návrhu robiť zmeny, ale iba ho schváliť alebo neschváliť. „Územný plán prechádza procesom schvaľovania, kde je presne povedané, v ktorej etape sa môže verejnosť vyjadrovať a vznášať námietky, s ktorými sa musí zhotoviteľ vyrovnať, teda buď im vyjsť v ústrety, alebo nie,“ zdôvodnil Gogola svoje veto s tým, že vychádza zo stanovísk stavebného odboru okresného úradu a tiež ministerstva dopravy.
Nezávislá poslankyňa Ľudmila Priehodová pripomenula, že občania aj poslanci dávali ku konceptu aj k návrhu plánu pripomienky týkajúce sa vodných elektrární aj polyfunkčnej zóny na Námestí Ľ. Štúra, úradníci im však nevyhoveli. Navyše s malými vodnými elektrárňami nepočíta ani nadradená územnoplánovacia dokumentácia.
Druhý pokus
Na druhý raz mali poslanci územný plán schvaľovať koncom júna, na začiatku zasadnutia ho však jednomyseľne stiahli z programu. Dôvodom pre časť poslancov bol priestor pre sporné stavby v pláne a pre zvyšok poslancov obava, že by schválenie nového územného plánu nezískalo v zastupiteľstva dostatočný počet hlasov. Súčasný územný plán Banskej Bystrice platí s mnohými zmenami a doplnkami od roku 1976.
Na programe utorkového zasadnutia má banskobystrické mestské zastupiteľstvo aj návrh na určenie počtu poslancov a utvorenie volebných obvodov pre nastávajúce komunálne voľby. Podľa návrhu, ktorý spracovali mestskí úradníci, by si Banskobystričania mali na nasledujúce volebné obdobie voliť rovnako ako dosiaľ 31 mestských poslancov. Mesto by však už nebolo rozdelené do siedmich volebných obvodov, ako je to v súčasnosti, ale do piatich.