BANSKÁ BYSTRICA. Ani na tretí pokus sa nepodarilo prijať nový územný plán mesta. Ten pôvodný platí od roku 1976, terajší návrh sa pripravoval viac ako desať rokov. Hlavným dôvodom, pre ktorý časť poslancov presadzovala pre územný plán odklad, sú niektoré sporné investičné projekty. Ide predovšetkým o plánovanú výstavbu malých vodných elektrární Iliaš a Vlkanová , plánovaný hotel v areáli Pamätníka SNP, či zahusťovanie sídlisk Fončorda a Sásová.
Nezávislý poslanec Milan Smädo, ktorý navrhol stiahnutie bodu z rokovania dôvodil tým, že dokument nie je pripravený tak, ako si to väčšina poslancov predstavovala. „Výstavba malých vodných elektrární sa stala terčom kritiky zo strany mnohých obyvateľov Banskej Bystrice, k čomu sa nemôžeme stavať ľahostajne “ dodal s tým, že ak sa podarí nájsť kompromis pri sporných bodoch, mohol by byť územný plán prijatý ešte v tomto volebnom období.
Pavol Katreniak z poslaneckého klubu Banskobystrická alternatíva konštatoval, že v procese prijímania územného plánu boli porušené práva občanov. „Treba si uvedomiť, že v návrhu sú zahrnuté nielen funkcie prospešné pre mesto, ale aj tie, ktoré sú pre mesto škodlivé,“ naráža práve na spomenuté sporné projekty. Dôvodom, pre ktorý žiadali poslanci alternatívy odklad bol fakt, že obyvatelia aj poslanci dávali k návrhu územného plánu v procese jeho tvorby pripomienky, týkajúce sa práve sporných bodov. Tie však neboli do záverečného návrhu zakomponované.
Primátor mesta Peter Gogola reagoval na odklad prerokovania územného plánu tým, že ide o pštrosiu politiku poslancov.
Mesto podľa neho územný plán potrebuje a vložilo do jeho prípravy nemalé prostriedky. „Nie je na Slovensku mesto, ktoré by prijímalo územný plán tak dlho,“ dodal s tým, že na sporných bodoch sa dalo dohodnúť napríklad vydaním stavebnej uzávery. Takéto územné rozhodnutie má platnosť piatich rokov. Problémom by bola v tomto smere zrejme len vodná elektráreň, kde je už vydané územné rozhodnutie. Tu je však podľa neho podaná žaloba občianskych združení, ktorá môže situáciu zmeniť.
Nový územný plán mestskí poslanci pôvodne schválili už v máji , pričom z neho vypustili plánované sporné projekty. Primátor Peter Gogola však v tom čase uznesenie nepodpísal, pretože podľa platnej legislatívy zastupiteľstvo nemôže v tejto fáze návrhu robiť zmeny, ale iba ho schváliť, alebo neschváliť.