BANSKÁ BYSTRICA. Mnohé z nich vyrastajú ako „interiérové“ deti a množstvo času strávia pri počítačoch, či sledovaní televízie. Nie vždy ich dospelí akceptujú, neraz ich vyženú z lavičiek pred domom, ak sa prejavia hlasnejšie. Nemajú dostatok podnetov, priestoru, ani zmysluplných programov, aby sa dokázali od počítačov zdvihnúť a začali tráviť čas s rovesníkmi nielen príjemne, ale aj užitočne.
Také sú predbežné výsledky mapovania života tínedžerov, ktoré chce občianske združenie Zelená Fončorda pretaviť v budúcnosti do rôznych programov na zlepšenie využívania voľného času mládeže. Podľa mestskej poslankyne Lucie Skokanovej, ktorá je koordinátorkou projektu pre okresy Zvolen a Banská Bystrica je program s názvom Komunity priateľské deťom, určený nielen im samotným, ale tiež rodičom, učiteľom, ako aj širšej komunite a samospráve.
V rámci dotazníkového prieskumu a takzvaných fokusových skupín spolupracovali s deťmi a pedagógmi zo základnej školy Spojová, ktorú navštevuje 700 detí predovšetkým z Fončordy.
„V rámci projektu zisťujeme, aké sú novodobé javy, ktoré sprevádzajú detstvo našich najmenších spoluobčanov a ako ich vnímajú ich starší spolužiaci a učitelia. Tiež zisťujeme, aké sú potreby malých a starších detí,“ dodala Skokanová s tým, že spoločne s deťmi a dospelými hľadajú odpovede na to, ako reagovať na novo sa vynárajúce potreby detí na sídlisku a čo môžu aj v rámci občianskeho aktivizmu urobiť pre to, aby deti prežili detstvo radostne a spokojne.
Projekt sa uskutočňuje vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska a je podporený prostredníctvom programu švajčiarsko – slovenskej spolupráce.
Nie programy pre deti, ale s deťmi
„Výsledky projektu vyhodnocujeme, no už teraz môžeme povedať, že pre deti je dôležité, aby sa mohli stretávať s rovesníkmi , aby boli akceptovaní dospelými a mali vhodné priestory, kde sa stretávať môžu,“ doplnila Skokanová.
Aj preto chcú dostať podujatia do priestorov, ako tomu bolo napríklad počas nedávnych Sídliskových večerníčkov. Jednou z pilotných aktivít bol napríklad graffity workshop.
V Združení Zelená Fončorda sú presvedčení, že pri príprave aktivít nie je ani také dôležité pripravovať programy pre deti a mládež, ako pripravovať ich spoločne s nimi.
Na projekte participovala aj Rada študentov. Jej predseda Jaroslav Dodok hovorí: „Ak chceme naplno využiť potenciál detí a mládeže, je nutné poznať ich potreby. Aj preto projekt Komunity priateľské deťom považujem za skutočne zmysluplný, pretože odkrýva nové trendy správania sa detí, ktoré by sme dnes nemali ignorovať. Výsledky, ktoré sa získajú vďaka tejto iniciatíve môžu významne pomôcť nielen učiteľom a vychovávateľom, ale aj nám, dobrovoľníkom, ktorí pripravujeme paletu aktivít pre deti v tomto veku.“
FOTO - archív Zelená Fončorda