BANSKÁ BYSTRICA. Výsledky merania hluku, ktorý vzniká pri výstavbe obytného súboru Moskovská, dali nespokojným obyvateľom zo širokého okolia za pravdu. Tí sa sťažovali na neúnosný hluk, ktorý sprevádzalo od začiatku septembra zakladanie pilótov na stavbe. Protokol o meraní hluku jasne hovorí o prekročení hodnôt.
Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že stavebník prekročil prípustné hodnoty hluku a mesto preto v zmysle zákona odstúpilo tieto zistenia Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Ten má voči stavebníkovi vyvodiť sankcie.
„Merania boli uskutočnené v lehote, ktorú mesto určilo stavebníkovi vo výzve. Hluk merala odborne spôsobilá a certifikovaná spoločnosť pred najbližším obytným domom a pred základnou školou ako aj v interiéri školy. Výsledky merania preukázali prekročenie prípustnej hodnoty ekvivalentnej hodnoty hladiny zvuku,“ doplnila hovorkyňa.
V prípade merania pred fasádou najbližšieho bytového domu aj pred fasádou školy boli namerané hodnoty 65,9 dB a 65,7 dB, pričom prípustná hodnota je 50 dB. V prípade merania v škole boli namerané hodnoty 41, 9 dB pričom prípustná hodnota je 40 dB.
Satisfakciou majú byť stromy a ihrisko
„Vnímam veľmi citlivo túto situáciu, a preto som osobne komunikoval so staviteľom a žiadal ho o zabezpečenie kompenzácií pre obyvateľov, ktorí boli hlukom postihnutí. Podarilo sa nám takto vyrokovať, že investor vysadí aleju stromov pri 15 parkovacích miestach, ktoré sa už predtým zaviazal vybudovať a odovzdať mestu. Investor zároveň prisľúbil zabezpečiť ZŠ Moskovská úpravu športového ihriska," povedal primátor Peter Gogola.
Dodal, že problém s výstavbou na Moskovskej ulici nie je v slovenských mestách výnimkou. Pokiaľ je stavba realizovaná na súkromnom pozemku, je v súlade s územným plánom a sú splnené všetky zákonné požiadavky, mesto nemá právo stavbu nepovoliť: „Aj preto ma veľmi mrzí, že poslanci mestského zastupiteľstva na minulom zasadnutí opäť odložili schvaľovanie nového územného plánu a neschválili ho. Mesto sa tak musí riadiť starým územným plánom z roku 1976.“
Hluk nie je jediným problémom
Treba však povedať, že obyvatelia z ulíc, ktorých sa budovanie obytného súboru dotýka najvýraznejšie, mali k plánovanej výstavbe výhrady ešte v čase, keď sa ani nezačala. Ide predovšetkým o obyvateľov z Tulskej ulice. Tým okrem hluku komplikuje život aj to, že jediná prístupová cesta k panelákom je zároveň aj príjazdovou cestou na stavenisko.
Hoci proti tomu bojovali aj petíciou, neuspeli. Opakovane kritizovali skutočnosť, že celý problém vznikol vydaním stavebného povolenia, kde vlastníkov bytov obišli. Neprizvali ich do skupiny účastníkov konania, stavebné konanie zverejnili len verejnou vyhláškou, čím mesto podľa nich uprednostnilo záujmy investora. Obrátili sa preto aj na prokuratúru, aby preskúmala postup okolo vydania územného a stavebného rozhodnutia. Predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Tulskej 107 – 111 Ivan Sokáč nám už pred časom potvrdil , že prokuratúra porušenie zo strany mesta nezistila.