Mesto Brezno vlani ukončilo sériu podujatí s názvom Podajme si ruky, ktorá úspešne spájala svety zdravých a hendikepovaných ľudí. Projekt Prežiť deň so zdravotne postihnutým je jej voľným pokračovaním.
BREZNO. V areáli Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG v Brezne sa v poslednú septembrovú stredu stavali pomyselné mosty porozumenia a priateľstva.
Čo prežívajú ľudia s hendikepom
Na základe pozitívnej odozvy na štyri ročníky podujatia Podajme si ruky zorganizovalo mesto Brezno pod záštitou primátora Jaroslava Demiana a s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja nový projekt s názvom Prežiť deň so zdravotne postihnutým.
„Cieľom je nadviazať na zahájenú spoluprácu v minulom období a okrem subjektov pôsobiacich na území mesta pritiahnuť aj ďalších. Tento rok sme sa rozhodli pre študentov, aby aj oni trochu poznali život ľudí s hendikepom a mali možnosť si niektoré veci vyskúšať,“ povedala Janka Lemberková z odboru sociálnych vecí mestského úradu.
Počas dňa spoločne súťažili v rôznych disciplínach, aby si uvedomili, aké ťažké je zvládnuť niektoré bežné životné situácie, pokiaľ je človek limitovaný svojím hendikepom. Študenti aj verejnosť si mohli vyskúšať prekážkovú dráhu na invalidnom vozíku, trasu pre nevidiaceho či orientáciu v neznámom prostredí.
Zamerali sa na prax
Podujatie malo aj náučný charakter. Organizátori totiž do programu zaradili ukážku prvej pomoci pod odborným vedením pracovníkov Slovenského Červeného kríža. „Aj zdravotne postihnutý človek sa môže ocitnúť v situácii, kedy bude potrebovať niekomu pomôcť a na takýchto ľudí sa v týchto veciach akosi nemyslí,“ tvrdí Lemberková.
Podľa nej je dôležité, aby si aj hendikepovaný človek vedel v podobnej situácii poradiť a možno niekomu zachrániť život. „Tentokrát sme sa v rámci podujatia zamerali skôr na praktické veci, ktoré sme len doplnili o kultúrny program.“ V ňom sa postupne predstavili spevácke skupiny Senior a Rozmajrín, klienti zariadení sociálnych služieb Breznianskeho okresu, ako aj talentovaná mládež z radov študentov.
Záujem verejnosti je nízky
V predajných stánkoch prezentovali svoju tvorbu a aktivity miestne organizácie, občianske združenia a domovy sociálnych služieb z regiónu, ktoré združujú ťažko zdravotne postihnutých ľudí.
„Rozhodli sme sa vo väčšej miere zapojiť aj rodičov postihnutých detí, pretože tí sa teraz veľmi aktívne podieľajú na tvorbe Komunitného plánu sociálnych služieb mesta Brezna na roky 2014 - 2020 a majú záujem spolupracovať a zúčastňovať sa na takýchto podujatiach.“
To sa však nedá povedať o širokej verejnosti, ktorá si napriek včasnej a dostatočnej propagácii projektu cestu a čas na Prežitie dňa so zdravotne postihnutým zväčša nenašla. Janka Lemberková však ubezpečuje, že pokiaľ neklesne záujem zo strany hendikepovaných, v podobných podujatiach bude mesto pokračovať aj v budúcnosti.