BANSKÁ BYSTRICA. Domov sociálnych služieb Prameň v Banskej Bystrici je jedným z 25 subjektov, ktoré dnes predstavujú svoju činnosť na Radničkiných trhoch v centre mesta. V stánku ponúkajú zaujímavý sortiment malých umeleckých predmetov a darčekov, ktoré vyrobili klienti z Prameňa. Ako nám povedala zamestnankyňa Prameňa Alžbeta Dudášová, ich klienti sa môžu podľa záujmov, alebo stupňa postihnutia zaradiť k Výšivkárom, Šikovníkom, Výmeselníkom, či Pohoďákom. Pavol Koreň, ktorý výrobky na trhu ponúka, patrí k Pohoďákom. Prezradil nám, že najviac ho baví ozdobovanie drobných darčekov a výroba magnetiek.
Na podujatí, nad ktorým prevzal záštitu primátor Banskej Bystrice Peter Gogola si môžu návštevníci kúpiť ručne vyrobené diela z hliny, kovu, papiera, textilu, keramiky či drôtu.
Nechýbajú ani drobné pochúťky z obľúbenej bratislavskej kaviarne Radnička, kde sa pred štrnástimi rokmi tradícia pomoci ľuďom s mentálnym, či zdravotným postihnutím začala. Od kaviarne, ktorá hneď ľudí oslovila, bol už iba krôčik k založeniu Radničkiných trhov. Podľa Viery Záhorcovej zo združenia Inklúzia sa už stala v Bratislave tradíciou, postupne však pre túto peknú myšlienku získavajú aj ďalšie slovenské mestái
Organizátormi predajno–prezentačných trhov v Banskej Bystrici sú občianske združenie Inklúzia, ministerstvo kultúry a mesto Banská Bystrica.
Cieľom združenia je prezentovať možnosti začleňovania osôb so zdravotným postihnutím do pracovného prostredia a podporiť myšlienku ich života a práce v komunite.
Novinkou tohtoročných Radničkiných trhov je ponuka služieb zamestnanosti formou poradenstva pre záujemcov o prácu z radov zdravotne postihnutých občanov, ale aj pre zamestnávateľov, ktorí chcú zamestnať týchto občanov, prípadne vytvoriť pre nich pracovné miesta.