BANSKÁ BYSTRICA. Umiestnenie Banskej Bystrice v aktuálnom hodnotení transparentnosti slovenských miest od organizácie Transparency International Slovensko (TIS) na piatom mieste primátora Petra Gogolu teší. Ako uviedol , umiestnenie vníma o to pozitívnejšie, že Banská Bystrica si v porovnaní s hodnotením spred dvoch rokov polepšila. Vtedy sa umiestnila s celkovým skóre 63 percent na deviatom mieste.
V tohtoročnom hodnotení získala 69 percent, čím sa priblížila hodnoteniu spred štyroch rokov, kedy bola s skóre 70 percent druhým najtransparentnejším mestom Slovenska. Z 11 oblastí, v ktorých TIS transparentnosť samospráv posudzovala, Banská Bystrica najlepšie obstála v prístupe k informáciám a územnom plánovaní, kde získala po 100 percent, a v účasti verejnosti na rozhodovaní s 90 percentami. Najhoršia bola opäť v personálnej politike, za ktorú získala rovnako ako pred dvoma rokmi nula percent, ďalej v oblasti obecné podniky a investície (31 percent) a v oblasti byty a sociálne zariadenia (43 percent).
Verejnosť zapojili do rozhodovania
„Mimoriadne ma tešia hodnotenia za prístup k informáciám či územné plánovanie, kde sme dosiahli 100-percentné hodnotenie, ale aj účasť verejnosti na rozhodovaní. Výrazne sme sa zlepšili i v oblasti verejného obstarávania a zabezpečovania služieb i v oblasti predaja a prenájmu majetku. Samozrejme, stále je čo zlepšovať, preto sa aj na základe uvedených výsledkov chceme v súčasnosti zamerať na zefektívnenie personálnej politiky a väčšej informovanosti verejnosti na internetovej stránke mesta práve v tejto oblasti,“ uviedol Gogola.
Personálna politika kazí skóre
Na otázku prečo sa oblasť personálnej politiky, ktorá najviac kazí skóre mesta, za posledné dva roky nijako nezlepšila, neodpovedal.
Predseda väčšinového poslaneckého klubu Smer-SD v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve Ladislav Topoľský pripomenul, že personálnu politiku na mestskom úrade a časté zmeny jeho organizačnej štruktúry poslanci kritizujú už dlho. „Ak si dobre pamätám, bolo deväť organizačných zmien. Otázka znie, či efektívnosť je taká, aká sa možno čakala. Neprispieva to ani k pracovnému pokoju a režimu zamestnancov na úrade, ktorí musia tŕpnuť pri každej zmene,“ povedal pre agentúru SITA Topoľský.