BRATISLAVA. Každý deň, každú minútu sa môže zmeniť náš život, naše priority. Stačí chvíľka nepozornosti, úraz alebo dopravná nehoda a život nášho dieťaťa je náhle v rukách lekárov a odborníkov z detských anestéziologických a resuscitačných oddelení. Sú to oddelenia, na ktoré privezú pacientov v kritickom stave, ako na prvé miesto v nemocnici.
Nadchádzajúci 15. ples v opere bude pomáhať zachraňovať detské životy a svoj výťažok venuje na zlepšenie prístrojového zariadenia práve takýchto oddelení po celom Slovensku.
Ples v opere je nielen najväčším spoločenským podujatím svojho druhu, ale aj jedinečnou príležitosťou, ako spojiť významné osobnosti spoločenského, kultúrneho a hospodárskeho života, vďaka ktorým ples naplní svoj dobročinný zámer. A tým je v nadchádzajúcom ročníku plesu pomoc pre lekárov, ktorí zachraňujú životy detí, v podobe zlepšenia ich prístrojového vybavenia.
Denne bojujú o životy detských pacientov
Detské kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktoré poskytujú najvyšší stupeň špecializovanej starostlivosti pre detských pacientov máme na Slovensku štyri: v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach.
Každá z týchto kliník v priemere ročne hospitalizuje od 350 do 700 pacientov vo veku od 0 do 19 rokov. Ide pritom o detských pacientov so závažnými traumami, poraneniami lebky a mozgu, mnohopočetnými zlomeninami, poraneniami hrudníka, brušných orgánov a panvy, akútnymi respiračnými zlyhaniami, úrazmi, otravami, novorodencov s vrodenými vývojovými chybami, ale aj pacientov v procese onkologickej liečby a po transplantácii kostnej drene pri zhoršení ich zdravotného stavu.
„Úlohou tzv. intenzívnej medicíny je v prvej fáze zachrániť pacienta, následne ho držať pri živote a nahrádzať jeho vitálne funkcie, teda napríklad činnosť srdca či dýchanie. U nás pacientovi poskytneme najdôležitejšiu pomoc, zachránime mu život, zastabilizujeme ho a následne je prevezený na ďalšie oddelenia podľa druhu jeho zranení, či choroby. Dennodenne teda riešime akútne stavy, balansujeme na tenkej hranici medzi životom a smrťou,“ uviedol prof. MUDr. Karol Králinský, PhD., prednosta II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU, Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.
Prístroje musia byť bezchybné, nahrádzajú vitálne funkcie
„Každý rok sa usilujeme smerovať finančnú podporu tam, kde je potrebná a kde pomôže širšiemu okruhu ľudí, najmä deťom a ich rodičom. Preto sme sa pri príležitosti pätnásteho ročníka Plesu v opere rozhodli podporiť práve detské anestéziologicko-resuscitačné kliniky. Tu lekári dennodenne zachraňujú životy detí a špičkové prístrojové vybavenie je dôležitým predpokladom pri napĺňaní ich poslania“ poznamenala Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere. Pozvánka na Ples v opere je spojená aj s príspevkom 500 eur pre každý pozvaný pár. Mnohí hostia však venujú na dobročinný účel výrazne vyššie sumy.
Aj vďaka tomu mohol Ples v opere do dnešného dňa pomôcť tam, kde je to najviac potrebné, celkovou sumou viac ako 821-tisíc eur. Garantom toho, že všetky príspevky získané za vstupenky a z mimoriadnych darov hostí nad cenu vstupenky sú vždy použité na dobročinný účel, sú Čestný plesový výbor aj hostiteľ Plesu v opere, spoločnosť Orange Slovensko. „Veríme, že v tomto roku, pri príležitosti 15. plesu v opere, sa nám podarí prekročiť magickú hranicu milión eur,“ zdôraznil Pavol Lančarič, zástupca hostiteľa a tiež člen Čestného plesového výboru.
Ples v opere sa bude v súlade so svojou tradíciou konať v historických priestoroch Slovenského národného divadla v sobotu 10. januára 2015. Ocenením dobročinného aj spoločenského významu je opätovná záštita hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.
Autor: TS