BANSKÁ BYSTRICA. Štátna opera v Banskej Bystrici oslavuje 55. výročie svojho vzniku. V znamení jej výročia sa ponesie aj 21. ročník festivalu Banskobystrické hudobné dni, ktoré v piatok (17.10.) otvorí premiéra opery Pietra Mascagniho Priateľ Fritz.
Ako tvrdí dramaturgička Alžbeta Lukáčová, na Slovensku táto opera nebola doteraz inscenovaná. Koncertne zazneli len niektoré jej časti v rámci festivalu Zámocké hry zvolenské 2005 a v tomto roku.
Priateľ Fritz je Mascagniho druhá opera. Napísal ju v roku 1891, len rok po svojej prvej a najslávnejšej opere Sedliacka česť (Cavalleria rusticana), ktorá zaznamenala okamžitý úspech a 28-ročného skladateľa katapultovala za jednu noc do operného sveta najlepších.
V naštudovaní Mariána Vacha
Operu Priateľ Fritz, ktorú uvedie ŠO v Banskej Bystrici, hudobne naštudoval a diriguje Marián Vach, réžiu má Dana Dinková a dramaturgiu Alžbeta Lukáčová. V postave Fritza sa predstaví Robert Smiščík v alternácii s Michalom Lehotským a. h. a v úlohe Suzel Patrícia Macák Solotruková a Eva Šušková a. h.
Podľa Lukáčovej sa k vzniku tejto opery viaže zaujímavý príbeh. Mascagni po obrovskom úspechu prvotiny vraj nadobudol nevyvrátiteľný pocit, že opera Cavalleria rusticana získala príliš veľa obdivných hlasov vďaka silnému príbehu. Prekážalo mu to. Preto sa údajne v opitosti rozhodol skomponovať dielo, ktoré by bolo hodnotené výhradne na základe jeho hudobných kvalít. Pre druhú operu si preto vybral prosté libreto. Jeho predlohou sa stala francúzska komická novela L´ami Fritz (Priateľ Fritz) od Emila Erckmanna a Alexandra Chatriana. Verdi nazval Fritzovo libreto hlúpym, bezdejovým a bezcharakterným.
Bez silného libreta
"Verdi Mascagnimu napísal: V priebehu života som čítal veľmi, veľmi veľa zlých libriet, ale ešte nikdy som nečítal také idiotské, ako je toto. Ak chcel Mascagni dokázať, že veľkolepá opera môže vzniknúť aj bez silného libreta, podarilo sa mu to. Niekto by mohol namietať, ako málo sa toho na javisku deje, no hudobná stránka Fritza je odborníkmi označovaná v porovnaní s predchádzajúcou operou ako progresívnejšia," hovorí Lukáčová.
Počas Banskobystrických hudobných dní okrem premiéry opery Priateľ Fritz sa diváci môžu tešiť aj na aktuálny muzikálový hit súčasného londýnskeho West Endu Boyband, ktorý v stredu (22.10.) uvedie bratislavská Nová scéna. V sobotu (25.10.) a v nedeľu (26.10.) zasa na slávnostný koncert k 55. výročiu založenia ŠO. Pod Urpín pricestujú výnimoční gratulanti svetového formátu ako Adriana Kučerová, Ľubica Vargicová, Jolana Fogašová, Agnieszka Zwierko či bratia Babjakovci.
Banskobystrická ŠO vznikla v roku 1959 pod názvom Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Od počiatku sa však dramaturgia divadla orientovala na operný žáner. Aj preto v roku 1972 dostalo štatút opery a jej pôsobnosť sa rozšírila na celé Slovensko. Od roku 1993 existuje táto operná scéna ako samostatná inštitúcia pod názvom Štátna opera. Realizuje operné, operetné, baletné a tanečné, ako aj koncertné a symfonické diela. Doteraz ŠO uviedla na svojom javisku 261 premiér, z toho bolo 17 svetových a 53 celoslovenských.