Aby komín fungoval bezpečne a spoľahlivo, je nevyhnutné zabezpečiť jeho pravidelné čistenie od sadzí, pričom za jeho dobrý stav, pravidelné čistenie a revízie zodpovedá užívateľ - majiteľ.
HOREHRONIE. Majitelia rodinného domu, nezabudnite si pred hlavnou vykurovacou sezónou vyčistiť a skontrolovať komín. Ako tvrdí technik požiarnej ochrany Viliam Hláčik, podľa skúsenosti hasičov, občania by zodpovednejším prístupom mohli predísť až 90 percentám požiarov. Týka sa to najmä užívateľov, ktorí na vykurovanie a prípravu teplej vody začali používať tuhé palivo.
Obľube sa znovu tešia kachle aj kozuby, v ktorých možno počas zimných mesiacov spaľovať dostupné drevo. „Nánosy sadzí však zhoršujú ťah komína, preto ak sú hrubšie ako 30 mm, stáva sa vrstva horľavou a vzniká komínový požiar. Teplota v ňom stúpne až na 1200°C, čo môže viesť k popraskaniu muriva. Do interiéru môžu prenikať spaliny a okolie komína môže dosiahnuť teplotu až 150 °C,“ varuje Viliam Hláčik.
Pravidelné čistenie od sadzí je nevyhnutné
Ak chceme, aby komín fungoval bezpečne a spoľahlivo, je nevyhnutné zabezpečiť jeho pravidelné čistenie od sadzí.
Podľa slov bezpečnostného technika, užívateľ rodinného domu alebo inej stavby je povinný komín počas prevádzky čistiť a kontrolovať podľa toho, či sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW alebo nad 50 kW.
„Komín v občasne užívaných stavbách sa musí čistiť a kontrolovať najmenej raz za dva roky. Vypaľovať ho možno len výnimočne, ak sa nedajú odstrániť usadeniny spalín iným spôsobom. Aj to môže robiť iba kominár alebo revízny technik s pomocou najmenej jednej ďalšej osoby,“ uviedol Viliam Hláčik.
V okrese evidujeme jedného kominára
Zohnať kominára v dnešnej dobe je však dosť problematické. Združení sú v komore kominárov, pričom majú rozdelené regióny podľa miesta bydliska. V Banskobystrickom kraji je ich údajne 19. V okrese Brezno evidujeme len jedného, a to Mareka Hlaváčika z Valaskej, ktorý sa tejto práci venuje od roku 1996. Ako sám prezradil, požiadaviek o túto službu je veľmi veľa a denne vyčistia v priemere 15 komínov.
„Ako sme prešli krízami plynu, elektriny, ľudia prechádzajú naspäť na pevné palivo hlavne v oblasti Horehronia. Veľakrát nás však zavolajú, keď vznikne veľký problém a nevedia si dať sami rady. Tým sa naša práca predĺži z piatich až desiatich minút na trištvrte hodinu. Potom sa hnevajú sami na seba. Odporúčam, aby k tejto práci radšej privolali odborníka,“ tvrdí Marek Hlaváčik. Podľa povier starých rodičov, vidieť kominára prináša šťastie, ak sa nám to podarí, treba sa chytiť za gombík. Mareka a jeho kolegov tak možno vidieť určite, oblečení sú v čiernom a cez plece majú prehodenú štetku.
Bez potvrdenia hrozí pokuta
Čistiť a kontrolovať komín zabezpečuje majiteľ objektu, ale si musí vystaviť potvrdenie, ktoré vyhotoví ten, kto tieto práce vykonal. Vydáva sa na účely kontroly a predkladá sa na požiadanie obci pri vykonávaní preventívnych protipožiarnych kontrol alebo orgánu vykonávajúcemu štátny požiarny dozor.
„Za nevykonanie kontroly komína alebo za nedodržanie lehôt môžu hasiči uložiť pokutu do výšky 100 eur. V prípade požiaru bude potvrdenie o vykonaní revízie komína vyžadovať aj poisťovňa. Ak sa poškodený nemôže takýmto dokladom preukázať, nemôže rátať s vyplatením náhrady škody. Navyše, keď sa zistí, že príčinou vzniku požiaru bol zlý technický stav komínového telesa, hasiči alebo záchranári môžu aj fyzickej osobe stanoviť pokutu až do výšky 330 eur,“ upozorňuje Viliam Hláčik.
Vhodné obdobie na revíziu je jar, prípadne leto
V niektorých dedinách nevideli kominára už roky. Ako sme náhodne vybrali jednu obec v okrese Brezno, u nich chodí každý rok. „Občanom sprostredkúvame túto službu tak, že vopred dohodneme termín a informáciu vyhlásime v miestnom rozhlase, zverejníme na stránke obce a v obecnom úrade spíšeme zoznam. Tento rok prišiel 20. októbra na celý týždeň podľa požiadaviek občanov,“ povedala starostka Predajnej Tatiana Čontofalská.
Vhodné obdobie na vyčistenie a realizáciu celkovej revízie komína je podľa bezpečnostného technika jar, hneď po ukončení vykurovacej sezóny, prípadne leto. „Nová vykurovacia sezóna vás tak nezaskočí nepripravených. Navyše, v prípade, že kontrola odhalí poškodenie, budete mať na odstránenie tohto nedostatku dosť času,“ dodal Viliam Hláčik.