BANSKÁ BYSTRICA. Popri Bratislave a Košiciach je Banská Bystrica tretím slovenským mestom, v ktorom sa nachádza infekčné oddelenie, určené pre hospitalizáciu pacientov s vysokovirulentnými nákazami, medzi ktoré patria aj ochorenia, vyvolané vírusom Ebola. V priebehu zajtrajšieho dňa bude na tomto oddelení zriadená špeciálna ošetrovateľská jednotka pre pacientov s podozrením na Ebolu.
Dnes sa na pôde Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici uskutočnilo koordinačné stretnutie riaditeľov všetkých zdravotníckych zariadení z okresov Banská Bystrica a Brezno, pracovníkov ich krízového manažmentu, regionálnych hygienikov, ako aj pracovníkov zdravotnej záchrannej služby. Podľa hovorkyne úradu Márie Tolnayovej bolo cieľom stretnutia pripraviť odborníkov na situáciu, ak by sa na Slovensku vyskytol prípad ochorenia na Ebolu.
Vedúca odboru epidemiológie RÚVZ a medzinárodne uznávaná epidemiologička Mária Avdičová konštatovala, že transport pacientov, podozrivých z tohto závažného ochorenia, zabezpečia koordinačné strediská záchrannej zdravotnej služby v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach: „Osoby, ktoré sa vrátili z postihnutých oblastí, sú povinné monitorovať svoj zdravotný stav 21 dní od príchodu na naše územie, čo predstavuje maximálny inkubačný čas ochorenia, vyvolaného vírusom Ebola,“ konštatovala.
Dodala tiež, že cestovatelia, ktorí sa vrátia z postihnutých oblastí, v prípade objavenia sa klinických príznakov ako telesná teplota vyššia ako 38,6 °C a niektoré z nasledujúcich príznakov - bolesť hlavy, zvracanie, hnačky, bolesti brucha, nevysvetliteľné krvácanie, musia zostať doma a telefonicky kontaktovať svojho lekára primárneho kontaktu. Informujú ho o svojom klinickom stave a cestovateľskej anamnéze.
Konšpirácie môžu zložitú situáciu iba sťažiť
Internet v tomto období doslova zaplavili rôzne konšpiračné teórie, že vírus ebola v skutočnosti neexistuje, prípadne, že ide o vírus umelo implementovaný do niektorých afrických krajín.
Ide vraj prednostne o krajiny s pozoruhodným nerastným bohatstvom, o ktoré majú záujem bohaté krajiny, ktoré si už tieto zdroje vyčerpali. Doktorka Avdičová hovorí, že ide o nebezpečné teórie, ktoré nemajú žiaden racionálny základ. „Vieme ako vírus vyzerá, vieme ho testovať čo sa týka citlivosti, svetoví experti už pracujú na vývoji očkovacej látky. Spochybňovať tieto vedecké poznatky je úplne scestné,“ dodala. Aj preto sa chcú v ďalších fázach zamerať nielen na poskytovanie komplexných informácií o ochorení lekárom prvého kontaktu, ale aj verejnosti.
Súčasťou pracovného stretnutia zainteresovaných odborníkov boli aj úlohy krízového manažmentu v súvislosti s prípadnou epidémiou Eboly. Ako zdôraznil vedúci oddelenia krízového manažmentu Pavol Lokša, dôležitá bude organizovanosť odborníkov , aby každý z nich vedel čo, kedy a kde má robiť.
Čo je to Ebola
Vírus eboly odborníci prvýkrát izolovali v roku 1976 v rovníkovej Afrike – Demokratickej republike Kongo ( pôvodne Zaire). Pacient pochádzal z dediny, ktorou preteká rieka Ebola. Ochorenie sa radí medzi hemoragické (krvácavé) horúčky, s veľmi vysokou úmrtnosťou.
Začiatok ochorenia pripomína bežnú chrípku. Objaví sa horúčka, slabosť, bolesti svalov, kĺbov, bolesti hlavy, brucha, zápal spojiviek. Neskôr sa môže objaviť kašeľ, opuchy, vyrážky, poruchy správania, apatia, zmätenosť, prípadne podráždenosť až agresivita. Ochorenie má už následne vážny priebeh – objavuje sa krvácanie do spojiviek, pacient krváca zo všetkých telesných otvorov, do čriev, do dutín, dochádza k metabolickému rozvratu, hemoragickému šoku a následnej smrti. Či pacient prežije, záleží na jeho fyzickej kondícii, kmeni vírusu a od možností liečby.
Súčasná epidémia Eboly sa považuje za najhoršiu v histórii. Svetová zdravotnícka organizácia doteraz eviduje viac ako 4 500 ľudí, ktorí podľahli Ebole v afrických štátoch Libéria, Sierra Leone a Guinea.