BANSKÁ BYSTRICA. Vybudovanie krematória pre domáce zvieratá, ktoré v bývalej administratívnej budove pri areáli roľníckeho družstva v Sliači chcela ešte v tomto roku spustiť do prevádzky tamojšia firma Kremax, stojí na predaji potrebných priestorov. Uviedol to pre agentúru SITA spolumajiteľ a konateľ firmy Kremax Michal Kardoš s tým, že o kúpu priestorov, ktoré si firma dosiaľ od mesta prenajíma, požiadali už zhruba pred pol rokom, dosiaľ sa ňou však mestské zastupiteľstvo nezaoberalo a v tomto volebnom období už ani zaoberať nebude.
Ako Kardoš pripomenul, zámer krematória má súhlasné stanovisko od orgánov životného prostredia v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), úradu verejného zdravotníctva či regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. „Podľa územného plánu tam krematórium môže byť, máme aj všetky potrebné povolenia. Mesto nám schválilo prevádzku krematória s tým, že si ten prenajatý priestor odkúpime. Musíme len čakať, kedy nám to mesto predá,“ povedal Kardoš. Dodal, že by bol ochotný spustiť prevádzku krematória aj v prenajatých priestoroch, nájomná zmluva by sa však musela upraviť, keďže dnes mestu umožňuje jej vypovedanie bez udania dôvodu.
Časť obyvateľov nesúhlasí
Časť obyvateľov Sliača s vybudovaním krematória na zvieratá nesúhlasí, čo vyjadrili na jar v petícii s takmer 140 podpismi. Následnú podpornú petíciu za povolenie krematória podpísalo vyše 420 obyvateľov Sliača. Podľa druhej konateľky firmy Kremax Dominiky Homolovej odpor niektorých občanov proti krematóriu vyplýva z nesprávnych informácií. „Šírili sa informácie, že je to kafiléria a bude sa sem zvážať biologický odpad. Kremácia je však niečo úplne iné, majiteľ donesie uhynuté zvieratko, ktoré sa spáli, a jeho popol si odnesie.
Žiaden čierny dym a smrad nehrozí, sú to zbytočné obavy. Keď sa to ľuďom vysvetlí, pochopia, že sa nemajú čoho báť,“ povedala Homolová. Vybudovať zariadenie na kremáciu zvierat jej napadlo v súvislosti s jej prácou v občianskom združení Pes v núdzi, ktoré sa od roku 2008 zaoberá záchranou a adopciami nechcených a týraných psov. „Je smutné, aby zvieratá, ktoré robili roky spoločnosť človeku, skončili niekde v kafilérii ako biologický odpad. Ľudia sa ťažko lúčia so svojimi domácimi miláčikmi a mnohí z nich nemajú možnosť pochovať si psíka doma na záhrade,“ uviedla Homolová. Podľa jej informácií funguje na Slovensku zatiaľ iba jediné krematórium pre zvieratá, a to v dedine Jablonové v okrese Malacky.
Podľa zámeru, na ktorý firma Kremax získala v procese EIA súhlasné stanovisko, bude kremačné zariadenie určené na spopolnenie uhynutých drobných domácich zvierat, ktorých zber a zneškodňovanie nepodlieha osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákaz. Mesačne predpokladá 30 až 40 kremácií, pričom popol zvierat odovzdajú ich majiteľom. „Majitelia domácich miláčikov mnohokrát pochovajú v nelegálnom hrobe. Často sa tak deje v záhradách či parkoch, keď zárodky niektorých baktérií v zemi ostávajú dlhý čas. Jedným z riešení tohto problému je kremácia, keď sa mŕtve zviera nestane potenciálnym zdrojom chorôb a majiteľ sa s ním bude môcť dôstojne rozlúčiť,“ uvádza sa v zámere.