Bolo také notoricky známe, že si ním „uľavovali“ aj obyvatelia Prahy v preplnenej električke.
BANSKÁ BYSTRICA. S príslovím Je vás ako Sásovanov ste sa už určite stretli na miestach, kde bolo doslova natrieskané. Zrejme už menej ľudí vie, že toto príslovie má historický základ a odvodili ho od obyvateľov Sásovej, kedysi samostatnej obce, dnes mestskej časti Banskej Bystrice.
Tí boli známi tým, že všade chodili spoločne a tak vždy pôsobili navonok ako veľká skupina. Hoci dnes už používame v bežnej reči označenie Sásovania, samotní obyvatelia obce si na začiatku 20. storočia potrpeli na označenie Sásovänia, čo vychádza z ich neobvyklého dialektu. Správca Dokumentačného centra Sásová Ján Kollár sa dokonca usmeje, že obyvatelia Sásovej používali prehlasované „ä“ tak často, že namiesto veže stavali v obci väžu.
Práve Ján Kollár bol iniciátorom myšlienky, aby sa toto známe príslovie dostalo ako nehmotné dedičstvo na zoznam pamätihodností mesta Banská Bystrica.
Dodal, že v 20. storočí sa toto príslovie bežne používalo na celom Slovensku, no s obľubou ho používali napríklad aj obyvatelia Prahy v preplnených električkách.
„Za známym príslovím sa ukrýva zberateľ a folklorista Adolf Peter Záturecký, ktorý už na konci 19. storočia vydal v Prahe príslovia a porekadlá. Jedným z nich bolo aj príslovie – Toľko je ich ako Sásovanov.“
Príslovie je odvodené práve od toho, že obyvatelia Sásovej zvykli na všetky spoločenské, kultúrne a športové podujatia chodiť spoločne, nie ako jednotlivci.
Pribudli ďalšie pamätihodnosti
Spoločne s týmto príslovím odklepli banskobystrickí mestskí poslanci na zápis do zoznamu pamätihodností mesta ďalšie pozoruhodné hmotné aj nehmotné pamiatky. Je to napríklad bývalý Parčík kráľovnej Alžbety pri Medenom Hámri, hrob rodiny Bárczyovcov na evanjelickom cintoríne na Okružnej ulici, osobnosť Josefa Opletala – významného lesného odborníka, či Skoky na lyžiach v Banskej Bystrici.
Skokanský mostík, navrhnutý podľa architekta Ladislava Reissa, slávnostne otvorili v januári 1933, pričom najvyššiu účasť divákov zaznamenal na pretekoch o dva roky neskôr, kedy sa prišlo na skoky pozrieť 10 tisíc divákov. Svojimi parametrami bol mostík generála Štefánika najlepším skokanským mostíkom v Československu.
Člen komisie pre pamätihodnosti mesta Vladimír Pirošík hovorí, že od roku 2011 sa im podarilo zapísať na zoznam približne stovku hmotných a nehmotných pamätihodností.
Najviac si cení skutočnosť, že výber pamätihodností sa nerobí od „zeleného stola“, ale že na kompletizácii zoznamu sa aktívne podieľajú obyvatelia mesta. „Nominácie na zápis posielajú obyvatelia, odborná komisia ich verifikuje a zápis na zoznam schvaľuje mestské zastupiteľstvo,“ dodal s tým, že ide o otvorený dokument. Každú iniciatívu obyvateľov preto budú aj naďalej vítať.