BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrické sídlisko Sásová žije počas dnešného dňa nielen komunálnymi voľbami, ale aj ďalšou, pre zmenu kultúrnou udalosťou. Po dlhých mesiacoch intenzívnej rekonštrukcie donedávna zanedbaných priestorov, otvorili na Rudohorskej ulici útulné Divadlo pod balkónom. Zájazdové divadlo Harry Teater tak konečne získalo svoju domovskú scénu.
Spolu s ďalšími divadelnými súbormi z Banskej Bystrice sa tak nové sídliskové divadlo zapojilo do podujatia Noc divadiel. Hoci sa toto podujatie sústreďuje na večerné a nočné hodiny, Divadlo pod balkónom pripravilo celodenný program. Jeho súčasťou je výstava bábok z inscenácií divadla Harry Teater, ukážky divadelného líčenia, interaktívne predstavenie o bábkach a bábkovom divadle, či hru na verklíku – flašinete. Na večerné hodiny pripravujú Príbehy starého flašinetára a klasické marionetové predstavenie Gašparko a lakomý zemepán. Hoci riaditeľ divadla Ján Haruštiak a jeho kolega Juraj Haviar mali s organizovaním náročného dňa množstvo práce, stihli aj odvoliť.
Dokázali nemožné
„Sme radi, že sa nám od mája minulého roka, kedy sme dostali tento priestor od mesta do nájmu, ho podarilo pretvoriť na do dnešnej príjemnej podoby,“ hovorí Ján Haruštiak. Pôvodne zanedbané a plesnejúce priestory sa im podarilo zmeniť na útulné malé divadlo. Svoj priestor tu nájdu rovnako deti, ako aj dospelí zo sídliska. Hoci sa divadlo zameriava predovšetkým na produkcie pre deti, pripraviť chcú aj koncerty, worskshopy, či prestavenia pre dospelých. Pod hlavičkou divadla by chceli rozbehnúť aj detský divadelný súbor.
Zázračný flašinet
Zvuky sídliska zaplnila popoludní aj melódia z verklíka, alebo ak vám to znie lepšie - z flašinetu. Herec a flašinetár Juraj Haviar hovorí, že flašinet nie je iba akýsi „jukebox“ našich predkov, ale je to súčasne príbeh.
V divadle vlastnia hneď dve takéto čarovné skrinky. Jednu modernú, druhú cennú, z konca 19. storočia. Tento flašinet vyrobili v dielni Adolfa Bartunka z Kutnej Hory a je založený na princípe harmoniky.
Ján Haruštiak hovorí, že korene hry na flašinete siahajú do Číny, kde bola hra na ňom obľúbená už v šestnástom storočí. Slovo flašinet je odvodené z francúzskeho slova flageolet – kolovrátok.
Pôvodne sa pri flašinete zabávali vyššie spoločenské vrstvy, hrávalo sa na ňom na zámkoch a v letných sídlach. Neskôr to však bol súčasne akýsi „vojenský“ nástroj, s ktorým chodili vojaci a zarábali si tak.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK