BANSKÁ BYSTRICA. Dnešné komunálne voľby sú v Banskej Bystrici pokojne a bez incidentov. Ako uviedol predseda mestskej volebnej komisie Pavel Žitňan, zatiaľ najväčší problém, ktorý zaznamenali, bola nevyžiadaná SMS od jedného kandidáta na poslanca s výzvou voliť ho, ktorú dostala členka jednej okrskovej volebnej komisie. „Oznamovateľka to ohlásila na polícii, ktorá to preveruje,“ povedal Žitňan.
Aká bude volebná účasť si predseda mestskej volebnej komisie netrúfa odhadnúť, podľa informácií z okrskov však dopoludnia prišlo voliť veľmi málo ľudí.
Banskobystričania si dnes primátora volia spomedzi 15 kandidátov, majú tak najširší výber zo všetkých krajských miest. O miesta v 31-člennom mestskom zastupiteľstve Banskej Bystrice bojuje 223 kandidátov. Kto sa stane primátorom a aké bude zloženie zastupiteľstva, má právo rozhodnúť 65 998 oprávnených voličov v meste.
Pred štyrmi rokmi sa na komunálnych voľbách v Banskej Bystrici zúčastnilo 26 200 zo 67 263 oprávnených voličov, čo predstavuje účasť 38,95 percenta. Primátora si vyberali spomedzi šiestich a 31 poslancov spomedzi 203 kandidátov. Pred ôsmimi rokmi si prišlo primátora a poslancov zvoliť 22 101 Banskobystričanov, čo bolo takmer 33 percent oprávnených voličov.