BANSKÁ BYSTRICA. O tom, ako sa žilo pred i po novembri 1989, hovorí séria podujatí, ktoré na dnes pripravili v Banskej Bystrici viaceré združenia a organizácie a tiež tamojšia mestská samospráva.
V Radnici na Námestí SNP otvoria o 16.00 h výstavy s názvami Ako sme žili pred rokom 1989 a Od ilúzií k realite. Výstavy mapujú obdobia pred a po Nežnej revolúcii. Ide o unikátnu prehliadku predmetov a symbolov viažucich sa k tomuto obdobiu. Výstava bude sprístupnená do 29. novembra 2014.
O 18.00 h premietnu v Záhrade - Centre nezávislej kultúry na Námestí SNP filmovú novinku s názvom Listopad. Film, ktorý vznikol v medzinárodnej koprodukcii, sa snaží autentickým spôsobom pripomenúť dianie v novembri 1989. Príbeh o troch mladých ľuďoch ukazuje rušné novembrové dni nielen tak, ako sú prezentované v médiách, ale aj prostredníctvom ich osobných osudov, postojov a neľahkých rozhodnutí.
Účasť na diskusii po filme potvrdil americký režisér filmu Gary Keith Griffin. Ten okrem iného spolupracoval aj na krátkometrážnych dokumentoch, ktoré si v minulosti všimla i oscarová Americká akadémia.
O niečo neskôr, o 19.30 h premietnu vo Filmovom klube v Múzeu SNP na Kapitulskej ulici legendárnu sovietsku snímku Pokánie. Metaforicky ladený film režiséra Tengula Abuladzeho predznamenal epochálny zlom pádu komunizmu v celom východnom bloku.
V utorok 18. novembra séria akcií k Novembru 89 vyvrcholí v klube 77 Koncertom za ľudské práva V. - 25 rokov slobody. Účinkovať budú kapely Intercity a Dorota Ideas. Súčasťou bude aj diskusia na tému Štvrťstoročie od Nežnej revolúcie: sme naozaj slobodní? Jej hosťom bude Miroslav Kusý, signatár Charty 77.
Už v nedeľu 16. novembra sa v klube 77 uskutočnil koncert českej skupiny Žamboši a Slováka Petra Janku v rámci Šnúry československého priateľstva.