Pred viac ako dvoma rokmi otvorili v lokalite Lazná neďaleko Brezna náučný chodník, ktorý prostredníctvom jednotlivých stanovíšť približuje verejnosti zdravý životný štýl. Aby panely vydržali čo najdlhšie, pred zimou ich zakrývajú.
BREZNO. Kyslíková dráha v Brezne vznikla z iniciatívy Slovenského Červeného kríža a poslankyne mestského zastupiteľstva Petry Dzurmanovej pred viac ako dvoma rokmi. Odvtedy si verejnosť na poldruha kilometrovom lesnom chodníku v lokalite Lazná môže vďaka deviatim informačným panelom vyskúšať cvičenia na zlepšenie koordinácie, sily, pohybu, dýchania či zraku.
„Na začiatku a na konci sezóny zvykneme merať všetkým záujemcom na dráhe kapacitu pľúc, krvný tlak aj svalovú hmotu, aby tí, ktorí sem chodia pravidelne, videli, aký efekt z toho majú,“ povedala dobrovoľníčka Slovenského Červeného kríža Mária Parobeková.
Návštevníci, ktorí prichádzajú na dráhu prvýkrát, sú možno v tomto období trochu prekvapení. Autori projektu totiž jednotlivé tabule popisujúce pohybové a dýchacie cvičenia zakryli. Majú na to ale svoj dôvod.
Panely chránia pred vlhkom a mrazom
Pred zimnou sezónou dobrovoľníci všetky stanovištia s informačnými tabuľami prekrývajú igelitovými vrecami, aby ich počas vlhkého a mrazivého obdobia uchovali v čo najlepšom stave.
„Bohužiaľ stáva sa, že na jar máme tie obaly poškodené. Okoloidúci si údajne chcú prečítať inštrukcie na paneloch a tak nám to potrhajú. My ich ale zakrývame z toho dôvodu, aby to vydržalo čo najdlhšie,“ vysvetľuje Mária Parobeková.
Ako ďalej pokračuje, vybudovanie Kyslíkovej dráhy ich stálo veľa námahy aj voľného času, ale robili to so zanietením, lebo sa tešili, že nový chodník ľudia príjmu a budú ho šetriť. Počas svojej existencie si naozaj získal množstvo priaznivcov, ktorí sa naučili rešpektovať sezónnu výluku v priebehu zimy, a pre ktorých sú realizátori projektu naďalej ochotní túto trasu zveľaďovať a chrániť. Všetkým netrpezlivým športovcom a nadšencom zdravého životného štýlu odkazujú, že ďalšiu aktívnu sezónu otvoria opäť na jar.