Úlohu ambasádora projektu s potešením prijal Lukáš Latinák.
BANSKÁ BYSTRICA. Približne 160 kilometrov atraktívnej trasy a približne 9 dní na to, aby ste trasu Barborskej cesty s jej prírodnými, baníckymi a historickými skvostami mohli prejsť pešo. Taký je stručný náčrt unikátneho projektu, ktorý by mali oficiálne spustiť 1. mája budúceho roka a ktorého ambasádorom sa stal populárny herec Lukáš Latinák.
FOTO - IVAN ČILLÍK
Branislav Stančík z občianskeho združenia Banský región – Terra Montanae hovorí, že vďaka tomuto projektu sa spájajú jedinečné miesta stredoslovenského regiónu, ktoré doteraz nenašli vo vzťahu k turistom a návštevníkom kraja synergické vyjadrenie banského, prírodného, historického a kultúrneho potenciálu.
Členovia združenia Terra Montanae sa netaja tým, že vzorom pre nich sa stali najznámejšie pútnické cesty vo svete, aké však u nás na Slovensku zatiaľ chýbajú. Je to napríklad známa cesta Johannesweg v Hornom Rakúsku, či Svätojakubská cesta do Santiago de Compostela.
Hľadaj svoj vlastný poklad
Viedenčan Ferdinand Kaineder, považovaný za experta na pútnické cesty, sa pred niekoľkými dňami podrobnejšie oboznámil s myšlienkou a s realizáciou projektu Barborská cesta. Navštívil Kremnicu, Banskú Bystricu, Španiu Dolinu, Staré Hory a Banskú Štiavnicu.
Spoznal miesta, kde sa ťažili vzácne kovy – zlato, striebro a meď, ktoré boli a sú chápané ako poklady. „Putovanie po Barborskej ceste vnímam aj ako priestor hľadania svojich vlastných pokladov vo svojom vnútri. Počas putovania sa človek zamýšľa nad sebou a hľadá odpovede na otázky: Kto som? Kam smerujem na svojej životnej púti? Čo hľadám a očakávam?“ – doplnil Ferdinand Kaineder.
Trasa ukrýva siluetu svätice
Trasa Barborskej cesty spojí tri významné banské mestá – Banskú Bystricu, Kremnicu a Banskú Štiavnicu s ich zaujímavým okolím. Túto myšlienku začala skupina nadšencov turizmu z Kremnice rozvíjať koncom novembra minulého roku. Cesta začína v Banskej Bystrici v kaplnke sv. Barbory v kostole Nanebovzatia Panny Márie a prechádza významnými mestami, obcami a lokalitami, ktorými sú Špania Dolina, Staré Hory, Harmanec, Kordíky, Krahule, Kremnické Bane, Kremnica, Šášovské Podhradie, Sklené Teplice, Repište, Banská Štiavnica, Banská Belá, Banský Studenec, Dubové, Bacúrov, Pustý hrad, Zvolen, Sliač, Sampor, Hronsek, Vlkanová, Vartovka a Kalvária v Banskej Bystrici.
Po zakreslení takmer 160-kilometrovej trasy do mapy vznikla silueta ženy – svätice. Názov trasy, po patrónke baníkov svätej Barbore, nie je náhodný. Ako upozorňuje Branislav Stančík, postava svätice má medenú korunu, ktorá symbolizuje medenú Banskú Bystricu. Zlatý kalich je zasa symbolom Kremnice a strieborný meč predstavuje Banskú Štiavnicu.
FOTO - TERRA MONTANAE
Veža ako poznávací znak trasy
O živote patrónky baníkov, svätej Barbore, sa zachovala iba legenda. Žila v treťom storočí po Kristovi, vynikala krásou i vzdelaním, pričom ju zaujímali predovšetkým prírodné vedy. Legenda hovorí, že otec ju uväznil do veže, aby ju ochránil pred kresťanskými vplyvmi. Napriek tomu sa Barbore podarilo prijať krst. Vo veži dala následne vybúrať tretie okno, ako znak svätej Trojice. Mučeníckej smrti rukou vlastného otca však napokon neunikla. Sv. Barbora mala v tom čase 29 rokov, čo je dodnes v banskej symbolike silným motívom. Napríklad banícka uniforma má 29 gombíkov.
Veža s tromi oknami, súvisiaca so životom svätej Barbory, sa stala jedným zo symbolov Barborskej cesty.
Jednota, ktorá dokáže pritiahnuť
Oľga Slobodníková zo združenia Terra Montanae hovorí, že v súčasnosti už majú dokončené značenie trasy približne z 90 percent. „Cieľom projektu je predstaviť domácim i zahraničným návštevníkom toto pozoruhodné územie a prezentovať banícke, historické, prírodné a kultúrne zaujímavosti, unikáty a špecifiká na trase Barborskej cesty. Tento projekt integruje záujmy subjektov snažiacich sa o rozvoj tohto územia v oblasti cestovného ruchu.
Kvôli dosiahnutiu spoločného výsledku bude nevyhnutná spolupráca verejného, súkromného a neziskového sektora,“ dodala.
Je pravdepodobné, že po absolvovaní celej trasy sa sem budú turisti v budúcnosti vracať. Barborskú cestu budú vnímať ako priestor pre spoznanie zaujímavostí regiónov pozdĺž nej, ako priestor pre hľadanie svojich vnútorných pokladov a pre spoznávanie seba samého, ale aj ako príležitosť na oddych od stresujúcej každodennosti. A práve kvôli tomu sem pútnici budú prichádzať znovu a znovu.