POLOMKA. Slávnostný program pri príležitosti 60. výročia vzniku folklórnej skupiny Brezniky pripravili jej členovia pre svojich priaznivcov na posledný novembrový víkend.
Desaťročia na scéne
Vznik folklórneho zoskupenia v Polomke sa síce datuje od roku 1954, ale prvé kroky, ktoré k tomu viedli, sa udiali už oveľa skôr. Za všetkým stáli mladí Polomčania, ktorí v obci začali postupne organizovať stretnutia a neskôr aj podujatia, čo podnietilo trojicu folkloristov Leopolda Cibuľu, Michala Šuchaňa a Františka Majerčíka k oficiálnemu založeniu folklórnej skupiny Brezinky.
Niekoľko rokov potom účinkovala príležitostne len spevácka skupina pod vedením Leopolda Cibuľu, no už v roku 1978 bola činnosť folklórnej skupiny obnovená, pričom k novo sformovaným Brezinkám sa postupne pripojila aj mládežnícka zložka, ktorú v tom čase viedol Ján Venger, a rovnako aj ľudová hudba na čele s Jánom Michalcom.
Dnešná podoba folklórnej skupiny sa sformovala v roku 2001 pri príprave prvého spoločného folklórno-divadelného vianočného pásma. Odvtedy, pod vedením Marty Pisárovej, Zuzany Pompurovej, Mariána Lihana a žiaľ už nebohého Milana „Tuliho“ Šuchaňa, funguje nepretržite a pripravila množstvo folklórnych programových čísel, zameraných na zvyky a tradície charakteristické pre obec Polomka. „Boli spracované pásma ako Na jarmoku, Páračky, Fašiangy, Svadba, Rukovačka, Na potoku, Rok na dedine, divadelné predstavenia Ženský zákon, Vietor do tvárí, Štyri ročné obdobia, Deti jedného otca a mnohé iné,“ popisuje bohatý repertoár vedúca skupiny Marta Pisárová.
Úspechy nenechali na seba dlho čakať
Brezinky dnes pôsobia ako kultúrna zložka obce Polomka, ktorá ich v činnosti významne podporuje. Členovia skupiny sa môžu pochváliť viac ako 140 vystúpeniami doma aj v zahraničí, účinkovaním v televíznej relácii Kapura, Studnička alebo na verejnej nahrávke Hrajte že mi, hrajte. „Pravidelne sa zúčastňujeme na prehliadkach hudobného folklóru Nositelia tradícií, kde sa nám podarilo postúpiť na celoslovenskú prehliadku. V súťaži o cenu Mikuláša Senka sme si odniesli prvé miesto.“ Brezinky samozrejme vystupujú aj v rámci viacerých obecných podujatí, predovšetkým v súvislosti s dlhodobou družbou obcí Polomka, Gemerská Poloma, Poloma a Pustá Polom v Čechách.
Od roku 2012 skupina funguje ako občianske združenie pod názvom Spolok pre obnovu kultúry a tradícií SPOKAT BREZINKY, prostredníctvom ktorého sa členovia snažia prehĺbiť svoje možnosti smerujúce k prezentácii ľudovej kultúry v rámci celého Slovenska, ako aj za jeho hranicami.
Čože je to šesťdesiatka
Folklórna skupina Brezinky počas uplynulého víkendu oslávila 60. výročie svojho vzniku a detský folklórny súbor Brezinky 20. výročie obnovenia svojej činnosti. Pri tejto príležitosti pripravili projekt s názvom Čože je to šesťdesiatka, ktorý odštartoval už začiatkom októbra polomsko-východniarskou svadbou a pokračoval slávnostným programom Života pieseň spolu s prehliadkou ľudových hudieb pod názvom Hrajte že mi, hrajte. Celý projekt podporilo aj ministerstvo kultúry a zúčastnilo sa na ňom viacero kolektívov ľudových hudieb z celého Slovenska. Nechýbali Veselí chlapci z Horehronia, Bratia Chudobovci z Oravskej Lesnej, Kučeravý javor z Pohronskej Polhory, Ľudová hudba z Pohorelej, Bukovinka z Braväcova, Muzikanci Raslavické z Raslavíc, Ľudová hudba Jána Maka z Banskej Bystrice a ani domáce Brezinky.