Základná škola s materskou školou Karola Rapoša v Brezne má vlastnú kotolňu, vďaka ktorej vlani na kúrení ušetrila viac ako 10 tisíc eur. Mesto ju aj napriek tomu chce pripojiť na iného dodávateľa tepla.
BREZNO. Bager určený na výkopové práce sa na dvore Základnej školy Karola Rapoša v Brezne objavil tri dni pred komunálnymi voľbami. Keď sa jej vedenie proti zásahom na pozemku, ktorý spravuje, ohradilo, bolo postavené pred hotovú vec. Zriaďovateľ školy sa budovu rozhodol napojiť na centrálny vykurovací systém aj napriek tomu, že škola vlastnú kotolňu má.
„Nikto nám nevysvetlil dôvod, prečo školu napája Mesto Brezno na centrálny vykurovací zdroj,“ povedala riaditeľka ZŠ s MŠ Karola Rapoša Danka Jarabová, ktorá so zmenou dodávateľa tepla absolútne nesúhlasí. „Máme funkčnú vlastnú kotolňu, máme platné revízie vykonané minulý mesiac, vieme s plynom hospodárne nakladať. Po pripojení na centrálny vykurovací systém Dalkie nám hrozí to, že nám náklady na teplo neúmerne stúpnu, pretože dodávané teplo bude pre nás drahé. Budova školy je tepelne nestabilná a výrazne to naruší už aj tak dosť napnutý rozpočet školy. Navyše kurič, zamestnanec školy, dostane „pod stromček“ výpoveď.“
Vlani ušetrili viac ako desať tisíc
Škola vlastní šesť plynových kotlov, ktorých výkon dokáže regulovať podľa aktuálnych potrieb. „Na ďalší rok sme dostali veľmi výhodnú cenu plynu, oveľa výhodnejšiu, ako minulý rok. Bohužiaľ sme zmluvu nemohli podpísať. Cítime sa ako vazali,“ tvrdí riaditeľka.
Vlani sa škole podarilo na kúrení ušetriť viac ako desať tisíc eur, za ktoré nakúpila nový nábytok do jednotlivých tried. Napriek týmto argumentom tu museli v predposledný novembrový piatok vyhlásiť riaditeľské voľno, aby práce na inštalácii novej prípojky a termostatickej regulácie na radiátoroch neohrozili bezpečnosť žiakov. Škola sa popri tom dlhodobo trápi s úplne iným problémom. „Kanalizácia je v katastrofálnom stave. Dávame ju jedenkrát ročne vysokotlakovo čistiť, pretože rúry pod školou sú porozpadávané a sú tam vytvorené obrovské vane, ktoré sa napĺňajú splaškami.“ Takto podmývaná budova z roka na rok klesá a má veľké problémy so statikou.
Na túto skutočnosť upozorňoval aj projektant, ktorý vypracoval projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu školy. „Napriek tomu bude v rámci projektu lokálnej stratégie a infraštruktúry riešená výmena okien, zateplenie a vonkajšia kanalizácia. Vnútorná nie,“ vysvetľuje Danka Jarabová.
Kto to zaplatí
Ani rodičia žiakov z Pionierskej 4 nie sú rozhodnutím mesta o pripojení školy na centrálne vykurovanie nadšení. „Investícia do prípojky tepelného rozvodu Dalkie a výmena ventilov v škole za termostatické hlavice podľa môjho názoru nie je správna, vzhľadom na zlý technický stav budovy, v ktorej sídli ZŠ K. Rapoša,“ myslí si predseda Rady rodičov Peter Golian. „Teplo, ktoré si vedela škola vyrobiť vo vlastnej réžii, je predsa také isté, ako teplo, ktoré si bude kupovať od Dalkie. V škole sú predsa problémy s toaletami a kanalizáciu, ktoré sú pre deti, ktoré túto školu navštevujú, prioritnejšie.“
Ako ďalej pokračoval, investované finančné prostriedky by sa podľa neho dali využiť podstatne lepšie, keby sa zrekonštruovali toalety a tým sa priblížili štandardom 21. storočia. „Vzhľadom na to, že nemám presné informácie a prepočty, aká bude úspora na vykurovaní cez nového dodávateľa tepla, môžem vychádzať len z predpokladov a mojich osobných skúseností, že dodávka tepla bude podstatne drahšia, ako si doteraz vedela škola vyrobiť vo vlastnej kotolni. Tu sa ponúka otázka: Kto to všetko zaplatí? Alebo je to len dohadzovanie „kšeftov“ spriazneným firmám po vzore z vysokej politiky?“ pýta sa Golian.
Inovácia tepelno-energetickej sústavy
O vyjadrenie sme požiadali aj zriaďovateľa školy: „Mesto Brezno na základe platnej zmluvy s producentom a dodávateľom tepla, používa finančné prostriedky každoročne získané ako odplatu za používanie jeho tepelno energetických zariadení, na modernizáciu a rozširovanie tepelno energetických sústav a na zabezpečenie vykurovania aj objektov vo vlastníctve mesta, kde objekt základnej školy ZŠ K. Rapoša, ul. Pionierska 4 Brezno prináleží. Podľa rozhodnutia vedenia mesta, v roku 2013 to bol napr. Dom kultúry v Brezne a v roku 2014 objekt ZŠ P4. Objekt školy bude odberateľom plynu pre účel obslužnosti kuchyne školského zariadenia (školské stravovanie).
Pri zmene systému vykurovania priestorov školy z existujúcej plynovej kotolne a súvisiacich finančných nákladov, sa súbežne nastavuje vyregulovanie a inovácia tepelno energetickej sústavy objektu a súbežne sa z iného finančného zdroja má realizovať celkové zateplenie obvodových plôch stien, strechy a výmena okenných výplní. Uvedené bude v sumáre predstavovať min 30%-né zníženie terajších nákladov vynakladaných na hradenie cien energií a prispeje k tepelno energetickému ako aj estetickému komfortu objektu,“ uviedla Elena Gregorová, vedúca odboru životného prostredia, rozvojových programov a stavebného poriadku Mestského úradu v Brezne. Problém budeme sledovať aj naďalej.