BANSKÁ BYSTRICA. Hasiči v Banskobystrickom kraji so začiatkom vykurovacej sezóny upozorňujú, aby ľudia dbali na dodržiavanie bezpečnostných zásad pri vykurovaní a nezanedbávali pravidelné kontroly a čistenie komínov. Ako uviedol vedúci oddelenia požiarnej prevencie Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský, správanie ľudí sa v tomto nezlepšuje a aj v uplynulej zime, hoci bola teplotne mierna, zaznamenali v kraji zvýšený počet požiarov z dôvodu vyhorenia sadzí v komínoch.
Vyhorenie sadzí
Konkrétne na území kraja vzniklo v súvislosti s vykurovaním od vlaňajšieho októbra do tohtoročného marca 90 požiarov, ktoré spôsobili škody vyše 128-tisíc eur. Vyhorenie sadzí v komíne bolo najčastejšou príčinou týchto požiarov, a to v 57 prípadoch.
„Vyhorenie sadzí jednoznačne znamená, že ten komín nebol čistený,“ uviedol Podhradský. Ako pripomenul, predpísané lehoty na kontrolu a čistenie komínov závisia od druhu spotrebičov, ktoré sú na ne pripojené. Ak ide o spotrebiče na tuhé alebo kvapalné palivo s celkovým tepelným výkonom do 50 kilowattov, lehota je štyri mesiace, a pri spotrebičoch s celkovým výkonom nad 50 kilowattov dva mesiace. Pri spotrebičoch na plynné palivá je lehota šesť mesiacov a v prípade, ak ide o komín s vložkou a celkový výkon naň pripojených spotrebičov menší ako 50 kilowattov, je lehota 12 mesiacov.
Príčin je viacero
Ďalším príčinami požiarov pri vykurovaní býva umiestňovanie horľavých materiálov v blízkosti kachlí, kozubov či kotlov. „To znamená rôzne obklady stien alebo nejaké predmety na podlahe alebo šatstvo. V mnohých prípadoch je to aj samotné palivo, teda drevo alebo triesky, ktoré si majiteľ umiestni v blízkosti spotrebiča. Sálavým teplom alebo úletom iskier či popola vzniká požiar,“ povedal Podhradský.
Hasiči sa stále stretávajú aj s požiarmi, ktoré vznikli pre zamurované hrady strešných konštrukcií v komíne. „Dlhodobým pôsobením tepla dôjde k vznieteniu hrady a rozšíreniu požiaru. A v podstrešnom priestore je zásah komplikovaný a odhalenie ohniska požiaru ťažšie,“ povedal Podhradský. Nepochopiteľné podľa neho je, že zamurované hrady v komínoch nachádzajú nielen v starých domoch, ale aj v čerstvo rekonštruovaných objektoch. Zamurovaná hrada v komíne zapríčinila aj najväčší požiar v súvislosti s vykurovaním v uplynulej sezóne, a to požiar budovy obecného úradu v Píle v okrese Lučenec, ktorý spôsobil škodu 25-tisíc eur.