BANSKÁ BYSTRICA. Za neúnosný hluk pri zakladaní pilótov pre stavbu obytného súboru Moskovská príde sankcia.
Regionálni hygienici sa rozhodli udeliť stavebníkovi, firme Feidias BB s.r..o. za správny delikt na úseku verejného zdravotníctva pokutu vo výške 300 eur.
Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová s tým, že rozhodnutie o pokute aj s podrobným zdôvodnením dnes zaslali stavebníkovi.
Firma podľa nej porušila povinnosť, stanovenú pre prevádzkovateľa zdrojov hluku, infrazvuku alebo vibrácií podľa platnej legislatívy počas vykonávania stavebných činností v období od 8. do 24 septembra (okrem dní pracovného voľna a pokoja) pri realizácii stavby.
Stavebník vykonával v uvedenom období statické zabezpečenie stavby – ukotvenie pilótami, ktoré trvalo desať pracovných dní. „Tieto činnosti boli spojené so vznikom hluku, ktorý obyvatelia blízkych bytových domov vnímali ako obťažujúci a rušivý, s predpokladanými nepriaznivými dôsledkami na ich zdravie. Nadmerný hluk bol dôvodom na podanie opakovaných podnetov obyvateľov sídliska Fončorda a rodičov detí, navštevujúcich školu na Moskovskej, v ktorých poukazovali na obťažovanie a rušenie hlukom a žiadali o riešenie situácie,“ doplnila hovorkyňa.
Rozhodnutie hygienikov
Podnety obyvatelia adresovali aj iným adresátom, vrátane stavebného úradu mesta. Na základe podnetov obyvateľov stavebný úrad vyzval stavebníka, aby predložil na stavebný úrad protokol o meraní hluku, vznikajúceho pri stavebnej činnosti
Merania imisií hluku vo vonkajšom prostredí podľa Tolnayovej preukázali prekročenie zákonom stanovených prípustných hodnôt pred bytovkami na Tulskej ulici o 15,9 decibelov a pred ZŠ Moskovská o 15,7 decibelov.
Meranie hluku vo vnútornom prostredí (učebňa ZŠ) preukázalo prekročenie prípustných hodnôt hluku o 1,9 decibelov.
„Účastník konania uviedol, že jeho zámerom bolo zrealizovať predmetnú pilotáž v čase prázdnin, žiaľ na základe podnetov občanov okolitých bytoviek na okresný úrad a okresnú prokuratúru so žiadosťou o preskúmanie právoplatnosti územného rozhodnutia a stavebného povolenia, sa tieto práce posunuli až na september. Uviedol tiež, že ako investor v kooperácii so stavebnou firmou hľadal technické riešenie, ktoré by skrátilo a zjednodušilo celý proces pilotáže. Namiesto vŕtaných pilot, ktoré spôsobujú aj vedľajšie negatívne javy (vŕtanie, vyvážanie zeminy, dovoz betónu, dovoz armokošov, zarážanie armokošov) zvolil metódu zarážaných pilot, čím sa jednak odstránili spomínané vedľajšie negatívne javy a predovšetkým sa skrátila doba realizácie z pôvodne plánovaných 30 na 10 pracovných dní“, konštatovala vedúca Odboru hygieny RÚVZ Kvetoslava Koppová.
Podmienky zakladania stavby podľa písomného vyjadrenia účastníka konania rešpektovali stanovisko statika, ktorý neurčil žiadne alternatívne riešenie založenia stavby. Poukázal tiež na skutočnosť, že v deň, kedy sa uskutočnilo meranie hluku, bol mechanizmus na zarážanie pilot najbližšie k bytovke a následne najbližšie k škole a vyslovil presvedčenie, že v iné dni keď tento stroj bol v stavebnej jame by neboli vykázané také vysoké hladiny hluku.
Výhrady mali obyvatelia od začiatku
Priebeh výstavby obytného súboru sledujeme od začiatku, kedy vznikla petícia obyvateľov z dotknutej lokality.
Hlavným problémom podľa nich bolo, že jediná prístupová cesta k panelákom, ktorá je zároveň slepou ulicou, mala slúžiť ako príjazdová cesta na stavbu.
Obyvatelia pri prerokovaní petície tvrdili, že celý problém vznikol vydaním stavebného povolenia, kde vlastníkov bytov obišli. Neprizvali ich do skupiny účastníkov konania, stavebné konanie zverejnili len verejnou vyhláškou.
Obrátili sa preto aj na prokuratúru, aby preskúmala postup okolo vydania územného a stavebného rozhodnutia. Predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Tulskej Ivan Sokáč nám neskôr potvrdil, že prokuratúra porušenie zo strany mesta nezistila.