BANSKÁ BYSTRICA. Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje z celého Banskobystrického kraja, zaznamenali v 51. kalendárnom týždni v porovnaní s uplynulým o 2,3 percenta nižší výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ale o 4,6 percenta vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO).
Údaje o chorobnosti banskobystrickému RÚVZ poskytlo 55 percent lekárov pre deti a dorast a 46 percent všeobecných lekárov pre dospelých v tomto regióne, čo do istej miery skresľuje skutočnú situáciu v absolútnom počte chorých. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška má výskyt týchto ochorení však mierne klesajúcu tendenciu.
Epidemiológovia predpokladajú, že hlôvne vplyvom vianočných prázdnin, ale aj pretrvávajúceho pomerne teplého počasia bude až do druhého kalendárneho týždňa budúceho roka chorobnosť na respiračné ochorenia aj chrípku klesať. V dôsledku zvýšeného výskytu respiračných a chrípkových ochorení (70- percentná absencia detí) hlási RÚVZ Žiar nad Hronom uzavretie materskej školy v obci Lovčica-Trubín.
Objavila sa žltačka
V rámci hygienicko – epidemiologického monitoringu v Banskobystrickom kraji hlási RÚVZ Zvolen za svoj okres ojedinelý výskyt vírusovej hepatitídy typu A (žltačka typu A) u 59- ročnej učiteľky. Problémy jej začali tráviacimi ťažkosťami, hnačkou a celkovou únavou.
Začiatkom tohto týždňa jej obvodná lekárka, z dôvodu zvýšeného bilirubínu zisteného na internej ambulancii (sledovaná z dôvodu hypertenzie) urobila diferenciálnu diagnostiku. Laboratórne výsledky potvrdili predpoklady žltačky typu A. Pacientka nebola očkovaná a ani neudáva kontakt s chorým na žltačku.. Protiepidemické opatrenia v rodine a v zamestnaní – (lekársky dohľad) boli vykonané.
Obrna sa nepotvrdila
RÚVZ Banská Bystrica hlási, že sa nepotvrdilo minulotýždňové podozrenie na chabú obrnu u malého dieťaťa z Valaskej a bolo laboratórne aj klinicky vylúčené.
Čo sa týka samotnej štatistiky chorobnosti v Banskobystrickom kraji evidoval banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach 5766 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1783 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni.
Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 523 prípadoch, čo je chorobnosť 162 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Najvyšší počet chorých na ARO je tentoraz v okrese Rimavská Sobota (896), Banská Bystrica, kde evidujú lekári hlásiaci tieto ochorenia 713 prípadov. Nasleduje okres Lučenec, Žiar nad Hronom a Revúca. Chorých na chrípku je najviac v Lučenskom okrese, ale aj Veľký Krtíš, Poltár, Rimavská Sobota a Žiar nad Hronom. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu žiakov základných škôl s najmenších detí od 0 až 5 rokov. Najnižší výskyt týchto ochorení je medzi seniormi.
Pozor, čo na Vianoce zjeme
Epidemiológovia však v súvislosti s nadchádzajúcimi vianočnými sviatkami upozorňujú na možnosť alimentárnych (potravinových) nákaz. Za zdravotnými ťažkosťami, následkom ktorých môžeme ľahko skončiť na pohotovosti s infekčným hnačkovým ochorením, žlčníkovým záchvatom, kŕčovitými bolesťami žalúdka, či inými tráviacimi problémami, sú najmä majonézové šaláty, kde používame majonézu vyrobenú zo surových vajec, či zákusky a koláče, kde sa používajú tepelne neupravené vajíčka – rovnako bielka, ako žĺtka. Rovnako to však môže byť prejedenie sa a zvýšený príjem alkoholu.
Napríklad v majonézovom šaláte (mali by sme ho pripraviť až v deň konzumácie), ale aj krémových zákuskoch, môže za 24 hodín dôjsť k premnoženiu baktérií a jedlo môže spôsobiť infekčnú hnačku. Pri príznakoch ochorenia, ako sú hnačky, či zvracanie je potrebné ihneď si nasadiť diétu, organizmus dostatočne zavodňovať neosladeným čajom a keď tieto príznaky neprestanú, je potrebné navštíviť lekára.