BANSKÁ BYSTRICA. Iba pred niekoľkými týždňami sme si v Banskej Bystrici zvolili na štyri roky nového banskobystrického primátora. Naši predkovia si volili svojich zástupcov zväčša na jeden rok a boli to veľmi presné pravidlá a zvyky, ako musí takáto voľba správne prebehnúť.
Ako píše banskobystrický historik a turistický sprievodca Jozef Ďuriančik v druhom vydaní svojej publikácie Korene medeného mesta, ktorá sa dostala na predvianočný knižný trh, len prvý richtár Ondrej zastával túto funkciu doživotne. Ďalší richtári až do roku 1758 pôsobili iba jeden rok.
Z Hromníc termín presunuli na Nový rok
Ďuriančik pripomína, že mestské právo Banskej Bystrice vychádzalo z banskoštiavnického mestského a banského práva. Podľa neho sa richtár volil dlhé storočia spomedzi členov mestskej rady najprv na Hromnice – 2. februára. Až po určitom čase sa termín volieb presunul na Nový rok.
A ako to vyzeralo podľa archívnych záznamov?
Na poslednom zasadnutí mestskej rady v posledný decembrový deň Starého roka podal richtár jej členom správu o hospodárení mesta za volebné obdobie a vzdal sa úradu prednesením rozlúčkovej reči, ktorej sa hovorilo „valedikcia“.
Rokovali aj hodovali
Následne mestská rada hodovala za peniaze daňových poplatníkov. Už na druhý deň skoro ráno, o štvrtej hodine, sa za vyzváňania zvonov zhromaždili obyvatelia pred Radnicou (dnes sídlo Stredoslovenskej galérie). Mestský notár a zástupcovia národností im predniesli novoročné vinše a prečítali menoslov mešťanov s volebným právom. Potom určili troch kandidátov na miesto nového richtára, pričom prvý bol vždy odstupujúci richtár.
Položil klobúk na oltárny stolček a odstúpil
Následne sa hlasovalo za veľmi striktne určených podmienok. Výsledok hlasovania držali v tajnosti do konca raňajšej kázne, kedy ho prezradili farárovi.
Vtedy starý richtár spolu s radou obišiel veľký oltár hradného kostola a v modlitbe poďakoval Bohu za obdobie, keď viedol mesto. Nakoniec umiestnením klobúka na oltárny stolček naznačil, že odstupuje z úradu.
Farár sa mu za jeho pôsobenie poďakoval až následne vyhlásil výsledok hlasovania. Táto obyčaj bola zaužívaná až do roku 1690.
Autor: eta