BANSKÁ BYSTRICA. Predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marianovi Kotlebovi hrozí za porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov nielen pokuta do výšky 18 platov, ale aj zánik mandátu predsedu kraja.
V reakcii na podnety poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého to dnes uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Smer-SD – KDH v Zastupiteľstve BBSK Ľubica Laššáková s tým, že vychádza z paragrafu 17, odsek 1 písmeno i) zákona o samospráve vyšších územných celkov.
Hrozí mu pokuta
Beblavý dnes informoval, že Zastupiteľstvu BBSK podal dva podnety na predsedu BBSK Kotlebu pre porušenie ústavného zákona. Prvý sa týka finančných darov, ktoré Kotlebovi posielajú na jeho účet aj zamestnanci BBSK, čo v decembri potvrdil sám Kotleba.
Podľa Beblavého za to Kotlebovi hrozí pokuta vo výške 12 mesačných platov. Druhý sa týka Kotlebovho prevádzkovania živnosti aj vo funkcii predsedu BBSK, za čo mu podľa Beblavého hrozí pokuta vo výške šiestich platov.
Laššáková uviedla, že Beblavého podnety zatiaľ zastupiteľstvu nedoručili a informáciu o ňom má iba z médií. „Ak budeme mať aj oficiálne informácie, budeme konať. Na najbližšom zastupiteľstve si vyžiadame všetky relevantné dôkazy, ktoré by mohli buď potvrdiť, alebo vyvrátiť, že Marian Kotleba porušil ústavný zákon. Ak sa zistí, že porušil ústavný zákon, mám pocit, že je vážne ohrozený aj jeho post,“ povedala Laššáková.
Kukolík potrebuje odporúčanie
Predseda klubu nezávislých poslancov BBSK Ladislav Kukolík si myslí, že Beblavého podnetmi by sa mala najprv zaoberať poslanecká komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
„Musí si vyžiadať náležitosti k týmto podnetom a zaujať odporúčanie pre Zastupiteľstvo BBSK,“ uviedol pre agentúru SITA Kukolík.
Je podľa neho predčasné pýtať sa ho na osobné stanovisko či stanovisko klubu, pretože ide o čerstvý problém, ktorý treba najprv preskúmať. Predseda klubu SMK Péter Csúsz uviedol, že členovia klubu sa k tejto téme ešte stretnú, poberanie darov však jednoznačne odsudzujú.
„Je to v právnom štáte nezvyklé a podľa mňa by sa tým nemalo zaoberať len zastupiteľstvo, ale aj iné orgány, keďže je otázne, či dávanie tých darov bolo dobrovoľné,“ povedal Csúsz. Dodal, že si nie je istý, čo odňatie platov je dostatočný trest.
Agentúra SITA sa neúspešne pokúšala získať aj vyjadrenie Mariana Kotlebu. Svoj telefón nedvíhal a hovorca BBSK Vladimír Gürtler zatiaľ na otázky neodpovedal.