BANSKÁ BYSTRICA. Súkromná Základná umelecká škola (ZUŠ) Róberta Tatára pôsobí v Banskej Bystrici už desať rokov a patrí medzi prvé, ktoré vznikli pod Urpínom. Navštevuje ju okolo 500 detí, ktoré sa vzdelávajú v hudobnom, tanečnom, výtvarnom a literárno-dramatickom odbore. Medzi jej pýchy patria oddelenia džezovej a rockovej hudby, ktoré na podobných umeleckých školách nie sú bežné. Úspešní boli koncom minulého roka na súťaži v Modre aj malí violončelisti.
"Naša škola úspešne obstála na súťaži violončelovej hry, čo ma ako riaditeľa školy teší a zaväzuje, aby som dokázal vytvárať pre deti také podmienky, ktoré ich budú stimulovať ešte k lepším výkonom. Violončelo je krásny a vzácny hudobný nástroj, ktorý si zaslúži pozornosť," uviedol riaditeľ umeleckej školy Róbert Tatár. Sám vyučuje hru na akordeón.
Ako však dodal, vytvárať lepšie podmienky možno len vtedy, ak sú aj súkromné školy plnohodnotne financované. "Ak majú byť rozdiely vo financovaní medzi verejnými a súkromnými školami, tak by sa mali týkať kvality a nie toho, kto je zriaďovateľom. Oba druhy škôl majú predsa jeden a ten istý cieľ, dať talentovaným deťom príležitosť a sústrediť v škole kvalifikovaných a kvalitných pedagógov," zdôraznil Tatár.
Pripomenul, že vlaňajší rok bol z tohto pohľadu pre súkromné školstvo v Banskej Bystrici veľmi nepriaznivý. "Zákony sú uspôsobené tak, že s finančnými prostriedkami, ktoré dá štát na vzdelanie detí, môže mesto a mestské úrady manipulovať a nemusia ich dať v plnej miere škole, môžu ich použiť iným spôsobom. To považujeme za nespravodlivé," konštatoval Tatár. Podľa neho platcami daní sú rodičia detí tak verejných ako aj súkromných škôl, finančné prostriedky by preto mali byť prideľované rovnako.
Zástupcovia súkromných škôl sú už dohodnutí na stretnutí s banskobystrickým primátorom Jánom Noskom a chcú byť pri tvorbe nového všeobecne záväzného nariadenia, ktoré sa týka ich financovania. Podľa Tatára by bolo ideálne zobrať si príklad zo Zvolena, kde, ako tvrdí, nerobia rozdiely vo financovaní verejných a súkromných škôl.